Behçet hastalarında yaşam kalitesi
The quality of life in behçet patients
- Tez No: 248457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİRE YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Behçet hastalığı tanısı almış hastaların yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Eğitim Hastanesi Romatoloji polikliniğinde en az üç ay önce Behçet tanısı almış, okuma-yazma bilen ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 94 hasta oluşturmuştur.Araştırmanın verileri ?Kişisel Bilgi Formu?, ?SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği? kullanılarak toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, ortanca değer ve yüzdelik hesaplaması, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (t testi), Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis ve Shapiro-Wilk testleri kullanılmıştır.Araştırma kapsamına alınan hastaların %38'i 33-42 yaş arasında ve %50'si erkekti. Hastaların %80.9'u evli, %39.4'ü lise mezunu, %37.2'si ev hanımı ve %42.6'sının hastalık süresi 7 yıl ve daha uzun süreydi. Hastaların %80.9'unda oral ülser, %53.2'sinde cilt lezyonu, %33'ünde genital ülser, %33'ünde artrit, %30.9'unda göz tutulumu, %16'sında damar tutulumu, %1.1'inde sinir sistemi tutulumu ve %1.1'inde gastrointestinal tutulum bulunmaktaydı. Çalışmamızda hastaların %75.5'i genellikle ağrı yaşadığını, % 59.6'sı ise ağrının günlük yaşamlarını etkilediğini belirtmiştir. Hastaların %31.9'u uyku sorunu yaşadığını, %76.6'sı da genellikle yorgun olduğunu ve %69.1'i yorgunluğun günlük yaşamlarını etkilediğini belirtmiştir. Hastalardan %56.4'ü hastalıklarının stresle ilişkili olduğunu düşünürken, %23.4'ü hastalıklarının sosyal ilişkilerini etkilediğini ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as descriptive in order to evaluate the Quality of life of the patients who had been diagnosed with the Behçet disease.The sample of the study consisted of 94 volunteer patients who were literate and had been diagnosed with the Behçet disease at least three months before the time of the study in Gülhane Military Medical Academy Training Hospital's Rheumatology Out-patient Clinic.The data have been collected through ?The Personal Information Form? and ?SF-36 Quality of Life Scale?.In the evaluation of data; mean, standard deviation, median and percentage, one-way variance analysis (ANOVA), the test of significance of the difference between two means (t-test), Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis and Shapiro-Wilk tests were used.The 38% of the patients who were included within the scope of the study were between the ages of 33 and 42, and 50% of them were male. 80.9% of the patients were married, 39.4% of them were high school graduates, 37.2% of them were housewives, and the illness durations of 42.6% of them were 7 years and more. 80.9% of the patients had oral ulcer, 53.2% skin lesion, 33% genital ulcer, 33% arthritis, 30.9% eye involvement, 16% vascular involvement, 1.1% nervous system involvement and 1.1% of them had gastrointestinal involvement. In our study, 75.5% of the patients stated that they generally experience pain, and 59.6% of them stated that pain affects their daily lives. 31.9% of the patients expressed that they have sleeping problem, 76.6% of them stated that they generally feel tired, and 69.1% of them stated that fatigue affects their daily lives. While 56.4% of the patients were thinking that their illnesses are related to stress, 23.4% of them expressed that their illnesses affect their social relations.