Erkek basketbol ve hentbol takımlarının sezon öncesi ve sonrası kan lipid ve lipoprotein düzeyleri ile vücut kompozisyonlarının incelenmesi
The analyze of body compositions and blood fats (Serum lipids) of male basketball and handball teams in pre and post of competition period
  1. Tez No: 248519
  2. Yazar: ÖZTÜRK AĞIRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİP FAZIL KİSHALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Spor, Biochemistry, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı basketbol ve hentbolcularda müsabaka döneminin, oyuncuların vücut kompozisyonları ve kan yağları (serum lipidleri) üzerinde medyana getirdiği değişiklikleri incelemekti. Bu çalışma, sağlık sorunu bulunmayan, benzer yaş ve özelliklere sahip 10 basketbol (yaş ortalamaları 21 ± 0,67 yıl ve boy ortalamaları 193,8 ± 4,34 cm) ve 12 hentbol (yaş ortalamaları 22,33 ± 1,15 yıl ve boy ortalamaları 177,83 ± 4,57 cm) oyuncusu olmak üzere 22 sporcu üzerinde gerçekleştirildi.Vücut kompozisyonları, müsabaka dönemi öncesinde ve müsabaka döneminden hemen sonra olmak üzere TANİTA (TBF 300) marka BİA cihazı ile 2 kez ölçülmüştür. Yapılan ölçümlerde basketbol ve hentbolda müsabaka döneminin VK,VKİ, VYK, VYY, YVK, VSK ve VSO üzerine etkisi araştırılmıştır. Kan ölçümleri ise vücut kompozisyonu ölçümlerinin hemen akabinde 2 kez ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the changes which the competition period in basketball and handball players has affected over body compositions and blood fats (serum lipids). This study has been applied to totally 22 players, 10 basketball players (age avarage 21 ± 0,67 years old and high avarage 193,8 ± 4,34 cm), 12 handball players (age avarage 22,33 ± 1,15 years old and high avarage 177,83 ± 4,57 cm) ,who haven?t got any health problems and have similar age and physical features.Body compositions were measured twice for the first time before competition period and the second time just after competition period using BİA machine, TANİTA (TBF 300). By making measurements, the effects of competition period in basketball and handball on body mass index, BM, FM, BFP, FFM, BLM and BLP were investigated. And blood measurements were made twice just after body composition measurements.