Grupla psikolojik danışmanın tüberkülozlu hastaların kaygı, yalnızlık ve umutsuzluk düzeylerine etkisi
  1. Tez No: 52656
  2. Yazar: NACİYE HAYTA-ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, grupla psikolojik danışmanın tüberkülozlu hastaların durumluk kaygı, sürekli kaygı, yalnızlık ve umutsuzluk düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, kontrol gruplu ön-test ve son-test modele dayalı deneysel bir çalışmadır. Araştırma, 1996 yılında Ankara Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahi Merkezi'nde yatarak tedavi gören tüberkülozlu erkek hastalar üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın deney ve kontrol gruplarını Durumluk, Sürekli Kaygı Envanteri (DSKE), UÇLA Yalnızlık Ölçeği ve BECK Umutsuzluk Ölçeği'nden en yüksek puanı alan 48 tüberkülozlu hasta oluşturmuştur. Deney grubundaki tüberkülozlu hastalara on hafta süresince etkileşim (encounter) grup yaklaşımına dayalı grupla psikolojik danışma yardımı verilmiştir. Grupla psikolojik danışma oturumlarının tamamlanmasından sonra deney ve kontrol gruplarına Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, UÇLA Yalnızlık ölçeği ve BECK Umutsuzluk ölçeği son-test olarak tekrar verilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde t-testi kullanılmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde, anlamlılık düzeyi.05 olarak alınmıştır. Bulgular, grupla psikolojik danışmanın, tüberkülozlu hastaların durumluk kaygı, sürekli kaygı, yalnızlık ve umutsuzluk düzeyleri üzerinde anlamlı düzeyde etkili olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to examine the effectivenss of the group counseling on the levels of state anxiety, trait anxiety, loneliness and hopelessness of tuberculosis patients. The design of this study was pre-test last-test with control group design (2x2: groups x treatments). This research was conducted on the male tuberculosis patients who were in patients The Center Of Atatürk Thoracic Illnesses and Thoracic in Ankara in 1 996. 48 tuberculosis patients who had the highest scores from the State-Trait Anxiety Inventory (STAI), UCI.A Loneliness Scale, BECK Hopelessness Scale were chosen as experiment and control groups. Encounter group was applied to the tuberculosis patients in experiment group for 10 weeks. After the ten week group counseling sessions, State-Trait Anxiety Inventory, UCLA Loneliness and BECK Hopelessness were given as last-test to the experiment and control group. t-test were used to analize the results. Significancy level of meaningfulness was 0.05 in assesment of findings. The results indicated that the group counseling was significiantly effective on the levels of state anxiety, trait anxiety, loneliness and hopelessness of the tuberculosis patients.