Farklı branşlarda bulunan sporcularda ve sedanterlerde kas kuvvetinin esneklik ile ilişkisi
Relationship of muscle strength with elasticity in athlets and sedanters of different sports
- Tez No: 248526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Esneklik ve kuvvet sporcular için en önemli psikomotor özelliklerden ikisidir. Kuvvet tüm spor dallarında geliştirilmesi elzem olan bir motorik özellikken, esneklik ise bazı spor branşlarında -jimnastik gibi- olmasa olmaz özelliklerden biridir. Uzun mesafe koşucularında ise çok önemli olmayan bir özelliktir. Kuvvet; sürat, çabukluk, dayanıklılık hatta teknik ve taktik yeterliliklerin temelini oluşturur. Literatürde kuvvet ve kas kitlesinin artmasıyla esnekliğin azalacağına dair görüşler bulunmaktadır. Bu çalışma farklı spor branşlarındaki sporcular ve sedanter grup üzerinde kuvvet, kas kitlesi ve esneklik ölçümleri ile bu ilişkiyi bilimsel olarak ortaya koyma amacı ile yapıldı.Çalışmamıza katılan denekler, halen aktif olarak spor yapan, çeşitli branşlardaki sporcular ile sedanter olan toplam 132 kişiden 108'i erkek, 24'ü bayanken 105'i sporcu ve 27'si sedanter (15 erkek, 12 bayan) idi. Testlere katılan tüm deneklere, sırası ile bel ve bacak çevreleri ölçümleri ile sağ pençe ve sol pençe, sırt ve bacak kuvveti testleri ve esneklik testi uygulandı.Sunulan çalışmada, sporcular sedanterlere göre daha iyi esneklik, kuvvet ve bacak çevresine sahip oldukları tespit edilirken, erkek ve bayanlar arasında kuvvet değerlerinde erkekler daha üstün, esneklik değerlerinde sedanterler arasında bayanlar anlamlı olarak daha iyi bulunurken, sporcular arasında anlamlı derecede fark bulunamamıştır.Spor branşları arasında esneklik, bacak ve sırt kuvvetinde futbolcular, sağ pençe kuvvetinde hentbolcular ve basketbolcular, sol pençe kuvvetinde basketbolcular ve boksörler daha iyi bulunmuştur. Esneklik ile bacak kuvveti, sırt kuvveti ve bacak çevresi arasında anlamlılık bulunmuş kuvvet değerleri ve bacak ölçüsü arttıkça esnekliğin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elasticity and strength are two important physicomotor features for athlets while strength is a kind of motoric feature the sport branches which should be improved; elasticity is a quality of some sports kind as gymnastic which is vital in some kinds of sports it is not an important quality in long distance runners. Strength is the basic feature for speed, fastness, endurance even for technique and tactic suffiency.In literature there are some views about the decrease of elasticity by the increase of strength and muscle mass. In this survey so as to reveal the relationship between the mass force and elasticity measures among athlets and sedanter group in different sport branches and to in order to put forward this scientifically.The subjects participating in our survey were the athlets who still doing sports actively on various realms and the sedantery ones which consists 132, 108 of whom were male and 24 of whom were female while 105 of whom were athlets and 27 of them were sedanters (15 male, 12 female). Measurements of legs and waist circles, test of right and left claws and leg and waist forces and elasticity test have been aplied to all subjects taking part in the test one by one.It has been found in the presented survey that the athlets have more elasticity, more strength and bigger leg circle. Males has been found superior from the females among the strength value. In the elasticity value, females have been found meaningfully better while there hasn?t been any meaningful difference among athlets.It has been found that, in sport branches; footballers are better in elasticity, leg and back strength; handballers and basketballers are better in right grip strength; basketballers and boxers are better in left grip strength. It has been found that there is a relationship between elasticity and leg strength back strength and leg circle. As the force level increases the elesticity increases.