Hemşirelerde öfke düzeyinin iş doyumuna etkisi
The effect of the level of anger in nurses to job satisfaction
- Tez No: 248547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE OKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma hemşirelerde öfke düzeyinin iş doyumuna etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın verileri Ocak 2009 - Mart 2009 tarihleri arasında Erzincan Devlet Hastanesinde toplanmıştır. Araştırmanın evrenini Erzincan Devlet Hastanesinde çalışmakta olan 165 hemşire oluşturmuştur. Evrenden örneklem seçimine gidilmemiş araştırmaya katılmayı kabul eden 145 hemşire ile çalışılmıştır.Veriler soru formu, Sürekli Öfke-Öfke İfade Tarz Ölçeği ve Minnesota Doyum Ölçeği ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of the level of anger in nurses to job satisfactionThis study was prepared descriptively with the aim of determining the effect of level of anger in nurses to job satisfaction.Research is done on 165 nurses who are working in Ezincan State Hospital between the dates January 2009 and March 2009 in Erzincan State Hospital. In the research is studied 145 nurses who accepted to join the research instead of sample selection.The data were collected by means of question form, traint anger-anger expression scale and Minessota satisfaction questionnaire.