Yardımcı üreme tekniklerinde foliküler sıvıdaki homosisteinin oosit-embriyo kalitesi ve gebelik ile ilişkisinin araştırılması
To investigate the association between homocystein in the follicular fluid with embryo quality and pregnancy rate in assisted reproductive techniques
- Tez No: 248561
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇEPNİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Yardımcı üreme tekniklerinde foliküler sıvıdaki homosisteinin oosit-embriyo kalitesi ve gebelik ile ilişkisinin araştırılması.Materyal ve Metod: Kliniğimize çocuk isteği ile başvuran toplam 50 olgu çalışmaya dahil oldu. Hastalara GnRH analogları-antagonistleri ve gonadotropinler ile ovulasyon indüksiyonu yapıldı. Herbir olguda oosit toplanmasından sonra folliküler sıvı homosistein düzeyi nefelometrik yöntemle ölçüldü.Kontrollü over hiperstimülasyonu ile elde edilen tüm oositler olgunluk derecelerine göre sınıflandırıldı.Fertilize olan embriyolara derecelendirme yapıldı. Hastalarda transferin 12' üncü gününden sonra serum HCG düzeyine bakılarak ve USG yapılarak gebelik arandı.Foliküler sıvı homosistein düzeyi yüksek ve düşük gruplar arasında oosit-embriyo kalitesi, gebelik ve hormon parametreleri karşılaştırıldı.Bulgular: Foliküler sıvı homosistein düzeyi düşük ve yüksek olan gruplar arasında kadın yaşı; infertilite süresi; infertilite şekli; BMI; adetin 3. Günü serum FSH değerleri, AMH değerleri; tedavide kullanılan analog protokolü çeşidi (uzun-kısa) ve gonadotropin çeşidi (üriner- rekombinant);toplam oosit sayısı; M2 ve geç m2 oosit sayısı; ortalama oosit derecesi; HCG günü serum E2 düzeyi; transfer edilen Grade 1, Grade 2 , Grade 3 ve toplam embriyo sayısı açısından istatistiksel olarak anlamlı herhangi bir fark saptanamadı (p>0.05). Foliküler sıvı homosistein düzeyi düşük olan grupta 17 olgu (%73.9) gebe kaldı, 6 olguda (%26.1) ise gebelik gerçekleşmedi; yüksek olan grupta gebelik oluşmadı,27 olgunun (%100) hiçbirisinde gebelik elde edilemedi.Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0.0001).Sonuç: Folikül sıvısı homosistein değerinin; gebelik potansiyelini öngörmekte önemli bir belirteç olabileceği kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the association between homocystein in the follicular fluid with embryo quality and pregnancy rate in assisted reproductive techniques.Material and Methods: Fifty patients who applied to our clinic with the complaint of infertility were included in the study. Ovulation induction was performed by using GnRH analogues, antagonists and gonadotropins. For each patient, homocystein level in the follicular fluid was measured by using nephelometric method after the oocyte pick-up. All of the oocytes obtained after controlled ovarian hyperstimulation were classified according to their maturation degrees.Fertilized embryos were graded. Pregnancy tests were performed by determining serum ß-hCG and ultrasonography was done after the 12th day of the embryo transfer. Oocyte-embryo quality, pregnancy rates and hormone levels were the parameters compared between groups which have elevated and low levels of homocysteine in the follicular fluid.Results: There were no statistically significant differences between the elevated and low follicular fluid homocysteine level groups in mean age, infertility duration, infertility type, BMI, serum FSH levels on 3rd day of menstruation, AMH levels, analogue protocol (short- long) used during treatment, gonadotropin type (urinary - recombinant), total oocyte count, M2 and late M2 oocyte count, mean grade of oocytes, E2 level on hCG day; Grade I, Grade II, and Grade III embryos transferred and total embryo count (p>0.05). Seventeen cases achieved pregnancy in low follicular fluid homocystein level group (73.9 %), and 6 cases were unsuccessful (26.1 %); in the other group none of the 27 (100 %) cases had pregnancy. The difference was statistically significant (p=0.0001).Conclusion: We concluded that follicular fluid homocysteine level could be an important marker to predict pregnancy potential.