Opere fallot tetralojili hastalarda ventrikül fonksiyonları ile P-dalga dispersiyonu ilişkisinin değerlendirlmesi
Relation between ventricular functions and P wave dispersion in patients with operated tetralogy of fallot
  1. Tez No: 248565
  2. Yazar: TEVFİK DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÖZTUNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Çalışmamızda tüm düzeltme ameliyatı uygulanan Fallot tetralojili hastalarda sol ve sağ ventrikül fonksiyonlarını P dalga ölçümleri ile karşılaştırılarak birbirleriyle olan ilişkileri araştırıldı.Çalışma vaka kontrol şeklinde ortalama yaşı 10,1yıl (2,51-18,01) olan 48 opere Fallot tetralojisi tanılı hasta (grup 1) ile yaş, kilo, boy, cinsiyet açısından benzer 39 sağlıklı çocuk (grup 2) üzerinde yapıldı. Tüm vakalara pulse dalga Doppler ile sağ ve sol ventrikül diyastolik akım değerleri ve sol ventrikül MPİ ölçüldü. Elektrokardiyografi çekimleri 50 mm/sn hızında, 2 mV/cm amplitüdünde ve standart 12 derivasyonda yapıldı. EKG kayıtları elektronik ortama aktarılarak ve görüntü büyütülerek en az 8 derivasyonda minimum (Pmin) ve maksimum P dalga süreleri (Pmaks), P dispersiyonu(PD) süresi ölçüldü. Tüm veriler hasta ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı.FT'li hastaların tam düzeltme yaşı 2,64(0,85±6,36) yıl idi ve tamamında sinus ritmi ve komplet sağ dal bloğu mevcut idi. Hasta grubu ile kontrol grubu arasında sol ventrikül diyastol sonu çapı ve sol atrium çapı açısından fark saptanmadı. Sağ ventrikül pulse Doppler parametrelerinden E/A oranı, hasta grubunda kontrol grubuna göre daha düşük, A dalga velositesi, AVTİ daha yüksek olarak bulundu. Sol ventrikül pulse dalga Doppler ölçümlerinden E/A oranı, EVTİ, DZ, İKZ, İGZ, MPİ hasta grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek, S dalga akım hızı ise düşük olarak bulundu. Pmin ve Pmaks hasta grubunda anlamlı olarak yüksek, PD açısından anlamlı fark saptanmadı.Sonuç olarak, FT'li hastalarda geç diyastolik fonksiyonların ve sol ventrikül hem sistolik hemde diyastolik fonksiyonlarının bozulduğu, P dalga sürelerinin uzadığı ancak PD açısından sağlıklı kontrol ile fark olmadığı, PD ile ventrikül fonksiyonları arasında herhangi bir ilişki olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated relation between right and left ventricular functions and P wave duration and P wave dispersion in patients with corrected tetralogy of Fallot.We carried out a case-control study with mean age of 10,1 (2,51-18,01) years 48 operated tetralogy of Fallot patients (group 1) and 39 healty children (grup 2). The two groups were paired for age, weight, height, sex. Right and left ventricular pulsed wave Doppler parameters and left ventricular MPI were measured in all cases. ECG was recorded at a paper speed of 50mm/s and 2mV/cm standardization. Pmin, Pmax durations and PD were measured in at least 8 derivation on a high resolution monitor after the ECGs were converted to digital form. All parameters were compared between groups.Complate repair was perforemed at mean age of 2,64(0,85±6,36) years in Fallot patients. All patients have sinus rytm and complate right bundle branch block. There was similar left ventricular and left atrial dimensions between groups. Tricuspid Doppler-derivaded E/A ratio was decreased, A wave velocity and A velocity time integral were increased in Fallot patients. Mitral Doppler-derivaded E/A ratio, EVTI, deceleration time, ICT, IRT and myocardial performans index were higher and aortic systolic velocity was lower in group 2. Pmin and Pmax were higher in group 2 and PD was similar between groups.From our data we concluded that right ventricular late diastolic function and global left ventricular function was impaired and P wave durations were increased, and P wave dispersion was similar between groups and there was no relation between PD and ventricular functions.