İki uçlu duygulanım bozukluklarında şiddet davranışı ve cezai sorumluluk
Violence and criminal responsibility in bipolar disorder
  1. Tez No: 248575
  2. Yazar: HADİYE ÇİĞDEM ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. TAMER ŞUER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Forensic Medicine, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Kişinin suç işlediği sıradaki akıl sağlığını geriye dönük olarak değerlendirmek zor ve ağır sorumluluk isteyen bir iştir. Söz konusu olan, arada tam remisyonla giden bipolar afektif bozukluk gibi bir hastalık olduğunda bu değerlendirme daha da zorlaşır. Bu çalışmanın amacı da bu zor değerlendirmeye katkıda bulunabilecek veriler elde etmektir.Bu çalışmada T.C. Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'na bir suç davranışı sonrası cezai sorumluluğunun olup olmadığının tayini için 2007-2009 yılları arasında gönderilmiş vakalar alınmıştır.Bu yıllar arasındaki tüm IV. Adli Tıp İhtisas Kurulu raporları geriye doğru taranmış ve 14361 vaka arasından daha önce Bipolar Afektif Bozukluk tanısı almış olan 184 vaka ayrılarak, Kurul muayene bulguları, Gözlem sonuçları, sosyo-demografik özellikler, şiddet davranışının kriminolojik özellikleri ve kişinin psikiyatrik geçmişi değerlendirilmiş ve bu özellikler SPSS programı kullanılarak içerik analizine tabi tutulmuştur. 184 olgunun 130'unda daha önceden konulmuş olan BAB bozukluk tanısı kurulca da onaylanırken, 54 vakada başka bir majör psikiyatrik bozukluk tanısı konularak cezai sorumluluğunun olmadığına karar verilmiştir. BAB bozukluk tanısı konulan vakaların 68'inin(%36.5) olay sırasında cezai sorumluluğu olmadığına karar verilmiştir. Tüm vakaların 154'ü(%84) erkek,30'u(%16) kadındır. Olgular genellikle Marmara bölgesindeki mahkemelerden gönderilmiştir. Suç kabul edilen davranışların sıklığı sırasıyla: cinayet %9,diğer kişiye yönelik fiziksel şiddet %43, mala yönelik şiddet %6, sözel şiddet %11, hırsızlık %15, dolandırıcılık % 6, cinsel suçlar %3, diğer suçlar %7 oranındadır. Şiddet suçları genellikle bıçakla işlenmişlerdir. Olay sırasındaki motivasyon sıklıkla hezeyanidir(%65) ve ön plandaki hezeyan da perseküsyon hezeyanıdır. Kişilerin ortalama 3 hastane yatışı olmuştur ve ortalama toplam hastane yatış süresi 77 gündür. Vakaların düzenli tedavide kalma oranı %38'dir ve % 23'ünde madde zararlı kullanım öyküsü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is a very difficult and a heavy responsibility task to determine criminal responsibility retrospectively. This evaluation gets harder when an illness that goes with complete remissions in the interepizodic period such as bipolar disorder is involved . The objective of this study is to obtain data in order to contribute to this difficult task. All of the cases sent to The Forensic Medicine Institution, Ministry of Justice for criminal responsibility following a committed crime during 2007-2009 years have been examined. The reports of these 14361 cases have been scanned and 184 cases that were already diagnosed with bipolar disorder have been selected.The examination results of The Forensic Psychiatric Counsil and The Observation Department, socio-demographic data, the criminological aspects and the psychiatric history of the suspects/patients have been evaluated and analyzed using SPSS software program. 130 out of 184 diagnoses have been acknowledged as bipolar disorder by the Council. The remaining 54 cases have been diagnosed as other major psychiatric disorders and have been ruled as having no criminal responsibility. 68 of the cases (36.5 %) with bipolar disorder have been decided as not having criminal responsibility. 154 of the cases (84 %) were male and 30 were (16 %) female. The cases have been usually sent from the courts in the Marmara Region. The criminal behaviour were murder (9 %), other physical violence directed at individuals (43 %), violence directed at property (6 %), verbal violence (11 %), theft (15 %),fraud (6 %), sexual crimes (3 %) and other crimes (7 %) respectively. Knife was the most frequently preferred instrument in the violent crimes. The suspects were usually delusional during the incident (65 %), and the foreground delusion is mostly persecution. The average sum of the time spent in the hospital was 77 days and the individual had 3 hospitalizations in average. 38 % of the patients had regular follow-up and 23 % had substance abuse histories.