Erkek meme kanserinde human papıllomavırus DNA varlığının araştırılması
Investigation of human papillomavirus presence in male breast cancer
- Tez No: 248589
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CENGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
GirişMeme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Meme kanserinin virüslerle ilişkisi farelerde Mouse mammary tumor virus ile meme kanseri indüksiyonundan bilinmektedir. Otuz yıl önce bu virüs benzeri partiküller insan meme kanserinde de tespit edilmiş ve muhtemel viral etyoloji düşünülmüştür.AmaçMeme kanserinin etyolojisinde viral faktörlerin rolünü araştıran çalışmalar günümüze kadar sadece kadın meme kanserlerinin dokularında yapılmıştır. Farklı yayınlarda HPV DNA varlığı %0-86 arasında bildirilmiştir. HPV'nin meme kanserinde rolü var ise erkek meme kanseri dokularında da gösterilebilmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın meme kanseri etyolojisinde HPV'nin rolünü aydınlatmada önemli bir bilgi sağlayacağı düşünüldü.Gereç- Yöntemİ. Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Arşivi, 1998-2008 yılları arasındaki kayıtlar için tarandı. Meme kanseri ve jinekomasti grubu olmak üzere tez çalışması iki gruba ayrıldı. HPV DNA'sının varlığı HPV L1 konsensus primerlerinin kullanıldığı (MY09/11 ve GP5/6 primer seti) iki aşamalı polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile araştırıldı. DNA izolasyonu amacıyla High Pure PCR Template Preparation Kit (Roche Diagnostics GmbH, Manheim, Germany) üretici firmanın önerileri doğrultusunda kullanıldı.Bulgular27 erkek meme kanseri olgusunun parafin bloklarına ulaşılabildi. Kontrol grubu, aynı yıllar arasında rastgele seçilen 28 jinekomasti olgusundan oluşturuldu. Bir hastanın aynı taraf aksiller lenf düğümünde az diferansiye mesane karsinomu metastazı saptanması üzerine bu olgu çalışmadan çıkartıldı. PZR işlemi sonunda hiçbir doku örneğinde HPV DNA'sı saptanmadı.SonuçGünümüze kadar virüslerin neden olduğu birçok kanser türünden edinilen bilgiler ışığında meme kanserinin de etyolojisinde virüslerin rolünün olamayacağını söylemek mümkün değildir. Meme kanserinin etyolojisinde viral faktörlerin rolünü aydınlatabilmek için daha fazla çalışmaya ve teknolojik gelişmeye ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
IntroductionThe relationship between virus and mammary tumours is known from induction of mammary cancer in mice with the Mouse mammary tumour virus. Thirty years ago, particles similar to this animal virus were observed also in human breast cancer tissue, indicating a possible viral etiology of breast cancer.AimThe role of viral factors in the etiology of breast cancer has only been investigated in female breast cancer. The presence of HPV DNA in different publications has been reported to be between 0-86%. Should HPV play a role in breast cancer than it would also be able to be detected in male breast cancer tissues.MethodsSpecimens were obtained from Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Pathology Department?s Archive during the period 1998-2008. Presence of HPV DNA using HPV L1 consensus primers (MY09/11 and GP5/6 primer set) by two-stage polymerase chain reaction (PCR) was investigated. For DNA isolation, High Pure PCR Template Preparation Kit (Roche Diagnostics, Manheim) was used according to the manufacturer's recommendations.ResultsThe formalin-fixed paraffin-embedded blocks of 27 male breast cancer and randomly selected 28 gynecomastia specimens were retrieved. DNA was extracted from all samples for use for PCR amplification. The positive control was always positive. All tested samples were negative for the presence of HPV DNA.ConclusionOur own study was not able to support a role of HPV infection in male breast cancer. In order to elucidate the role of the viruses in the etiology of breast cancer further studies and technological improvements are needed.