Tırnak batmasında kısmi tırnak çekimi sonrasında kısmi matrisektominin elektrokoter ve kriyoterapi ile yapılmasının karşılaştırlması
Comparision of partial matrixectomi with electrosurgery and partial matrixectomi with cryotherapy after partial nail drafting in ungium incarnatus
- Tez No: 248591
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN İŞÇİMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Tırnağın dış köşelerinin, yan kıvrımlardaki yumuşak doku içerisine gömülerek sırasıyla ağrı, infeksiyon ve granülasyon dokusu oluşturmasına `tırnak batması' denir.Tırnak batmasında ana tedavi seçenekleri konservatif ve cerrahi olmak üzere ikiye ayrılır. Erken evre hastalarda konservatif tedavi, ileri evre hastalarda cerrahi tedavi seçenekleri tercih edilir. Hastaya ve klinik duruma göre bu tedavi seçeneklerinden biri tercih edilmelidir.Bu temel bilgilerin ışığında klinik olarak tırnak batması olan 53 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar iki gruba ayrıldı. Hastalara kısmi tırnak çekimi yapıldıktan sonra kısmi matrisektomi işlemi iki farklı yöntem kullanılarak yapıldı. İlk grupta kısmi matrisektomi işlemi elektrokoter ile, ikinci grupta ise kriyoterapi ile yapıldı. Tedavi edilen hastalarda iki tedavi yöntemi arasındaki nüks oranları ve matrisektomi işleminin başarı oranları araştırıldı.Çalışmamıza göre ileri evre tırnak batması tedavisinde kısmi tırnak çekimi ve kriyoterapi kullanılarak yapılan kısmi matrisektomi işlemi etkili bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Nail?s fitting into the nail folds with developing pain, infection and granulation is called `Ungium incarnatus?.Main treatment choices in ungium incarnatus is divided into two treatment modalites: conservative and surgical treatment. While its prefered conservative treatment in mild lesions, in intense lesions surgical treatment is preferred. That treatment modalities must be preferred according to the patient and clinical condition.In light of the foregoing, 53 patient who have clinically ungium incarnatus accepted to the study. Patients divided into two groups. after doing partial nail drafting to the patients, partial matrix destroying made by using two methods. In the first group, matrix destroying made by electrosurgery and in the second group it is made by criyotherapy. After treatment, in treated patients it is studied that the matrix destroying success and relaps rates between two treatment modality.To our study, in intense ungium incarnatus treatment partial nail drafting and partial matrix destroying using criyotherapy is the effective treatment modalitiy.