Laparoskopik hiyatal herni ameliyatlarında genel anestezi ile genel anesteziyle birlikte epidural anestezi uygulanan hastalar arasındaki cerrahi stres yanıt farkının karşılaştırılması
Comparison of the surgery sterss response in the laparoscopic hernia operations with general anestethesia or both general and epidural anesthesia
  1. Tez No: 248592
  2. Yazar: AYŞE BİRGÜL FIRAT TUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hem cerrahi hem de anestezi vücutta metabolik ve hormonal değişiklikler oluşmasına neden olur. Cerrahi hasarın büyüklüğü ile oluşan stres yanıt arasında orantı olduğu gösterilmiştir. Tüm metabolik ve hormonal değişikliklerin amacı katabolizmayı artırarak enerji sağlamak, su ve tuz retansiyonu ile kan volumünün sağlanması ve sonuç olarak kardiyovasküler homeostasisin devamını dolayısıyla hayatta kalımı sağlamaktır.Hem anestezi hem de cerrahi yöntemin farklılığı organizmanın stres yanıtını değiştirebilir. Uygulanan anestezi ve cerrahi teknikleri gibi; açlık süresi, kan kaybı, ameliyat sonrası ağrı, uyku bozukluğu vb. de oluşan stres yanıtın şiddeti üzerine etkilidir.Biz çalışmamızda, laparoskopik hiyatal herni ameliyatlarında genel anestezi (n: 16) ile genel anesteziye eklenen epidural anestezi (n:16) arasında stres hormonlarındaki farkı karşılaştırmayı amaçladık. Her iki grupta cerrahiye başlamadan önce(1), 30 dakika sonra(2), 120 dakika sonra(3) ve postoperatif 6., 24.(4,5) saatlerde kanda; insülin, kortizol, IL-6, noradrenalin, antidiüretik hormon (ADH) ve kan glukoz düzeylerini karşılaştırdık.Çalışmaya alınan olguların yaşları cinsiyetleri ve ameliyat süreleri arasında anlamlı bir farklılık yoktu.Çalişmamızın sonuçları irdelendiğinde; İnsülinin her iki grupta ameliyat başlangıcından itibaren artmaya başladığı 6. ve 24. saatlerde bu artışın anlamlı olduğu, en yüksek değerin 24. saatte olduğu fakat gruplar arası farkın olmadığı görülmektedir. Kortizol seviyeleri değerlendirildiğinde bu hormonun seviyesinde ameliyatla birlikte artış başladığı 24. saatte kontrol değerlerinin altına indiği görülmüştür.Gruplar arasında fark yoktur. İnterlökin değerleri ameliyat sonrası 6. saatte artmaya başlamış 24.saatte bu artış sürmüştür, ancak sadece 6. saatteki artış genel anestezi grubunda anlamlıdır. Değişikliklerin gruplar arası farkı yoktur. Noradrenalin seviyeleri gruplar içinde ve gruplar arasında önemli bir farklılık göstermemektedir. ADH her iki grupta ameliyatla birlikte artmaya başlamıştır artış 24. saate kadar sürmüştür ancak bu artış sadece genel+epidural anestezi grubunda anlamlı olmuştur ve iki grup arasında gene fark yoktur. Glukoz değerlendirilmesi yapıldığında her iki grupta her safhada anlamlı olarak arttığı görülmüştür. İki grup arasında yalnızca 6. saatte Genel+Epidural grupta Genel Anestezi grubuna göre anlamlı olarak yüksekti. Fakat glukoz değerleri açısından özellikle üzerinde durulması gereken, bu iki grup arasında en yüksek kan glukozu değerinin 141 mg/dl olmasıdır. Her iki gruptaki bu değerler klinik anlamlılığı olan değerler değildir.Bir başka deyişle laparoskopik yöntemle yapılan hiyatal herni ameliyatlarında stres yanıt göstergesi olan parametrelerde aşırı değişiklikler görülmedi. İki anestezi yöntemimizin stres yanıtı değerlendirilmesinde farklı olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Both surgery and anesthesia causes metabolic and hormonal changes in the body. Damage created by the size of the surgical stress response has been shown to be between the proportions. All metabolic and hormonal changes aim to provide energy by increasing catabolism, water and salt retention and as a result of cardiovascular haemostasis and blood volume ensuring the survival of life is.Differences of both methods of anesthesia and surgical technique can change stress response of the organism. Anesthesia and surgical technique are applied, such as fasting time, blood loss, postoperative pain, sleep disorders, etc.. are effective on the severity of the stress .In our study we aimed to compare the difference between the stress hormones in laparoscopic hernia surgery with general anesthesia (n: 16) added to general anesthesia with epidural anesthesia (n: 16),. In both groups before surgery (1), 30 minutes later (2), 120 minutes later (3) and postoperatively 6, 24 (4.5) hours in the blood, insulin, cortisol, IL-6, noradrenaline, antidiuretic hormone (ADH) and blood glucose levels compared.The ages and gender of the patients and duration of surgery did not differ significantly between both groups.İf our study results analyzed ; insulin in both groups started to increase from the beginning surgery and the 6th and 24th hours this increase is significant. The highest value is 24th hour in the groups but that there is no difference can be seen between the groups. Cortisol levels increase began with the operation and Cortisol 24th hour values became under control values. In time where there is no difference between groups. Postoperative interleukin-6 values hours began to increase, this increase 24 hours lasted, but only 6th hours in general anesthesia group, the increase is significant. There is no difference between groups about these changes. Noradrenaline levels between the groups and within groups showed no significant difference. ADH in both groups started to increase with in the operation and increase lasted for 24hours, but this increase was significant only in general + epidural anesthesia group, and there is no difference between the two groups again. Glucose in both groups when assessing each phase was significantly increased. Between the two groups glucose values only 6th hours in the General + epidural group was significantly higher compared to general anesthesia group. But in terms of glucose values should particularly focus on these two groups is with the highest blood glucose value of 141 mg / dl. Clinical significance in both groups, these values are not the significant values.In other words, in the laparoscopic hernia surgery the stress response indicators of hiatal surgery parameters over which changes were seen aren?t significant. Anesthesia method in the evaluation of our two stress response was not different in the conclusion.