Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde 2007 yılı bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalıkların bildirim durumu, bildirimle ilgili sorunlar ve çözüm önerileri
Notifying of communicable diseases of Trakya University Health Research and Practice Centre in 2007, problems about notifying and suggestions of solution
  1. Tez No: 248610
  2. Yazar: NAGİHAN KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YORULMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmamızda 2007 yılında, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne yapılan bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalık bildirimlerinin ne düzeyde olduğu incelenmiştir.Sonuçlarımıza baktığımızda; otomasyon sistemine girilen toplam 505 kayıttan, Trakya Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Arşiv Merkezi'ne 89 (%17.63), bunlardan da , Edirne İl Sağlık Müdürlüğü'ne sadece 50 (%9.90) bildirimin yapıldığı görülmüştür.Benzer çalışmalarda da ortaya konulan bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalık bildirimindeki sorunlar, çalışmamızın sonucunda da kendini göstermiştir.Önceki bölümlerde de vurgulandığı üzere, bildirimi zorunlu bulaşıcı hastalık bildirimlerinin, ilgili kişilerce yapılması zorunlu tutulmuştur. Bu bildirimlerin yapılması, salgınların önlenmesi, bulaşıcı hastalıklarla etkin şekilde mücadele, bulaşıcı hastalıklarla ilgili sağlık politikalarının belirlenmesi gibi nedenler açısından çok önemlidir.Hasta muayenesinin yapıldığı her ünite ve hasta ile karşılaşan her hekim bu konunun ciddiyeti hakkında bilgilendirilmeli,çeşitli eğitim programları ile bilgileri güncellenmelidir.Bulaşıcı hastalıklarla mücadelenin sadece hekimin görevi olmadığı için tüm hastane personeli de konu hakkında bilinçlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
In this study,communicable diseases of Trakya University Health Research and Practice Centre in the year 2007 were investigated.According to the results, total 505 registrations were recoded to the automation system.To the archive centre of Trakya University Health Research and Practice Centre 89 (17.63%) registrations were recorded.From these only 50 (9.90%) registrations were declared to Edirne Local Health Authority.Problems of declaration of communicable diseases were similar when compared to other such studies.As emphasized in the previous sections,communicable diseases must be notified by relevant people. This is very important for preventing outbreak of disease, effective struggling of communicable diseases and making health policy about communicable diseases.Every unit where patients are examinrd and every doctor must be informed about the importance of this subject and their knowledge must be updated with several education programs.As struggling with communicable diseases is not the duty of only the doctors,all staff of hospitals must be informed about the subject.