Hemşirelerin el yıkama davranışlarının değerlendirilmesi
Assessment of hand-washing behaviors of nurses
- Tez No: 248810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMMÜ YILDIZ FINDIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu arastırma hemsirelerin el yıkama davranıslarını, el yıkamayı tercih ettikleridurumları, el yıkamalarını engelleyen durumlar ve el yıkama kalitesi baslıkları altındabir el yıkama eğitim programı öncesi ve sonrasında değerlendirmek ve gelistirilmesiyönünde öneriler getirmek amacıyla, ocak 2009 ve mart 2009 tarihleri arasındaTrakya Üniversitesi Arastırma ve Uygulama Hastanesi`nde çalısan 200 hemsire ileyapıldı. Verilerin toplanmasında arastırmacı tarafından gelistirilen bireysel bilgi formu,ön test ve son test anket formu kullanıldı. Arastırmada hemsirelere 40 dakika süren elhijyeni eğitimi ve eğitim sonunda arastırmacı tarafından hazırlanan eğitim kitapçığıverildi. Veriler eğitim öncesi ve eğitim verildikten 1 ay sonra olmak üzere iki kezhemsireler ile görüsülerek toplandı. Arastırmaya katılan hemsirelerin sorularaverdikleri yanıtlar bilgisayarda SPSS (Statistical Package of Sosial Science)programına kodlanıp, analizi Trakya Üniversitesi Sağlık Arastırma ve UygulamaMerkezi Halk Sağlığı Bölümünde Statistica 7.0 (Lisans Code:31N6YUCV) paketprogramı kullanılarak yapıldı. Sonuçlar sayı (yüzde), ortalama ± standart sapma (ort± SD) olarak ifade edildi. ?ki kategoriden olusan değiskenlerin eğitim öncesi bilgidüzeyleri ile eğitim sonrası bilgi düzeyleri arasında fark olup olmadığı Mc Nemar kikaretesti ile incelendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted by participation of 200 nurses working at TrakyaUniversity, Research and Practice Hospital between January 2009 and March 2009to assess the hand-washing behaviors of the nurses, circumstances they prefer towash their hands, conditions preventing them from hand-washing and the handwashingquality before and after a hand-washing training program, and to providesuggestions for development of such program. The data were collected by usingpersonal information form, pre-test and final test survey forms developed by theresearcher. During the study, the nurses received 40-minute-hand hygiene training,and the training handbook prepared by the researcher was handed in. The data werecollected by interviewing with the nurses twice, before the training and after 1 monthas of the training. The replies of the participating nurses were coded into SPSS(Statistical Package of Social Science) and analyzed by using Statistica 7.0 (LicenseCode: 31N6YUCV) package program at Trakya University, Research and PracticeCenter, Public Health Department. The results were stated in numbers (percentage),mean ± standard deviation (m ± SD). Mc Nemar Chi-Square test was used to analyzewhether there was difference between the knowledge levels of the variablescomprising of two categories, before and after the training.