Kronik böbrek yetersizliği olan çocuk hastalarda anemi tedavisinde rekombinant insan eritropoetini ve darbepoetin alfa etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of recombinant human erytropoietine and darbepoetin alpha in the treatment of anemia in children with chronic renal failure
- Tez No: 248635
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada kronik böbrek yetersizliği tanılı pediyatrik hastalarda anemi tedavisinde rHuEPO ile DA'nın klinik etkinliklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya anemi tedavisi olarak 6 ay süreyle ESA kullanan 34 hasta dahil edildi. Hastalar rHuEPO ve DA grubu olarak iki gruba ayrıldı. Çalışmaya alınan hastaların 13'ü kız (%38,2), 21'i erkekti (% 61,8). Hastaların ortalama yaşı 11,42±4,05 yıl idi. Yedi hasta (%20,6) diyaliz tedavisi almıyordu. Hastaların 9'u(%26,5) hemodiyaliz, 18'i(%52,9) periton diyalizi tedavisi almakta idi. Hastaların aylık hemoglobin, hematokrit, ferritin ve sistolik-diyastolik tansiyon arteryel sonuçları değerlendirildi.Grupların başlangıç, 6 aylık izlemleri süresince ve 6.ay sonundaki hemoglobin, hematokrit, ferritin, sistolik-diyastolik tansiyon arteryel değerleri arasında fark saptanmadı. Her iki grupta 6.ayın sonunda hemoglobin ve hematokrit değerlerinde anlamlı bir artış saptandı. Serum ferritin düzeyleri çalışma süresince her iki grupta 100 ng/ml' nin üzerindeydi. Diyaliz tedavisi durumlarına göre; DA (p=0,84) ve rHuEPO grubunda (p=0,93) farklı diyaliz tedavisi alan hastalar arasında 6.ay hemoglobin değerleri arasında fark bulunmadı. İlaç uygulama yöntemlerine göre, DA grubunda IV ve SK ilaç uygulaması yapılan hastaların altıncı aydaki Hb değerleri arasında anlamlı fark yoktu (p=0,99). rHuEPO grubunda IV ve SK ilaç uygulaması yapılan hastaların 6.aydaki Hb değerleri arasında da anlamlı fark saptanmadı (p=0,98). İlaç uygulama yöntemlerine göre; iki grup arasında altıncı aydaki hemoglobin değerleri arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,07). Her iki grupta da SK uygulamada ağrı yakınması arasında fark yoktu (p=0,11).Pediyatrik KBY hastalarında, anemi tedavisinde DA'nın uygulama kolaylığı, hasta uyumu, tolerabilitesi ve klinik etkinliği ile rHuEPO tedavisine iyi bir alternatif olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to compare the clinical efficacy of recombinant human erythropoietin and darbepoetin alfa in the treatment of anemia in pediatric chronic renal failure patients. Thirty-four chronic renal failure patients who had received ESA for at least six months were included the study. The patients were divided into two groups as rHuEPO and DA. Among patients 13 (38.2%) were female, 21 (61.8%) were male and patients? mean age was 11.42 ± 4.05 years. Seven patients (20.6%) did not receive dialysis. Nine of the patients (26.5%) were receiving hemodialysis, while 18 (52.9%) were receiving peritoneal dialysis. Hemoglobin, hematocrit, ferritin and systolic-diastolic arterial blood pressure values were measured monthly and evaluated.There was no difference between the groups when compared according to hemoglobin, hematocrit, ferritin and systolic-diastolic arterial blood pressure values at the beginning, 6-month follow-up period and at the end of the sixth month. There was a a significant increase in hemoglobin and hematocrit values at the end of the sixth month in both groups. Serum ferritin levels were above 100 ng/ml in both groups during the study period. There was not any difference between the sixth month hemoglobin values of the patients who were receiving different dialysis modalities in DA (p=0,84) and rHuEPO (p=0,93) groups. There was no significant difference between groups separately in terms of hemoglobin values at sixth month according to different drug application modalities ( DA group (p = 0.99) , rHuEPO group (p = 0.98 )). There was no difference between two groups? hemoglobin values at sixth month according to different drug application modalities (p=0,07). There was no difference in both groups in the complaint of pain in subcutaneous administration (p=0,11).DA can be an alternative to rHuEPO therapy in the treatment of anemia in pediatric chronic renal failure patients with its application convenience, patient compliance, tolerability and clinical efficacy.