Üreteropelvik bileşke obstrüksiyonlarında intensek ve ekstrensek etiyolojinin histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Histopathologic evalution of extrinsic and intrinsic etiology in ureteropelvic junction obstruction
- Tez No: 248640
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ZİYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç:Obstrüksiyonun primer etiyolojisinde intrensek ve ekstrensek iki ana sebep ortaya konmaktadır. Ancak ekstrensek bası durumunda damara bağlı obtrüksiyonun primer sebeb mi yoksa intensek bir patoloji ile birlikte mi var olduğu net olarak açıklanamamıştır.Bu çalışmada ekstrensek veya intrensek üreteropelvik bileşke obstrüksiyonu sebebiyle pyeloplasti operasyonu geçiren hastaların patoloji materyallerinin histokimyasal ve immünhistokimyasal yöntemlerle karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem:Çalışmamızda 2006-2010 yılları arasında kliniğimizde üreteropelvik bileşke obstrüksiyonu nedeni ile Anderson Hynes dismembered piyeloplasti operasyonu geçiren 18 ekstrensek ve 38 intrensek olgunun klinik verileri ve patolojik materyalleri retrospektif olarak incelenmiştir. Kesitler Masson Trichrome ile boyanarak morfolojik olarak düz kas hipertrofisi ve fibrozis düzeyi incelenmiştir. C-kit ile interstisyel Cajal hücreleri (İCH) , GJA1/CX43 antikoru ile gap junctionlar ve küçük iyon kanalları değerlendirilmiştir. İCH hücrelerine benzerlikleri nedeni ile ayrıca mast hücreleri mast hücresi triptaz antikoru ile boyanarak yanlış pozitifliğin engellenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim:Ureteropelvic junction obstruction (UPJO) is primarily the result of intrinsic or extrinsic causes. However, it is not clear whether extrinsic compression is the only cause of obstruction or it accompanies an intrinsic pathology.In this study, we performed an immunohistochemical comparison of the pathologic data of the patients who have undergone pyeloplasty due to intrinsic or extrinsic ureteropelvic junction obctruction.Material and Methods:We retrospectively reviewed the clinical data and pathologic specimens of 56 patients who have undergone Anderson Hynes dismembered pyeloplasty due to UPJO between 2006 ? 2010 in our clinic. The smooth muscle and collagen were evaluated with Masson Trichrome staining. The interstitial Cajal cells were evaluated with C kit antibodies and mast cell triptase antibody was used to prevent the false positivity of the mast cells. The gap junctions and small ion channels were evaluated with GJA1/Cx43 antibody. Chi squre and Mann-Whitney U tests were used for the statistical analyzes.Results:Extrinsic compression was the cause of UPJO in 18 patients. Remaining thirty-eight patients had an intrinsic pathology leading to UPJO.