Çocukluk çağı tüberküloz enfeksiyonu tanısında tüberkülin deri testi ile quantiferon®-tb gold ın-tube testinin karşılaştırılması
Comparison of tuberculin skin test and QuantiFERON®-TB gold in-tube for the diagnosis of childhood tuberculosis infection
  1. Tez No: 248655
  2. Yazar: OZAN UZUNHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYPER SOMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu olmaya devam eden tüberkülozun (TB) kontrolü için hastalığı bulaştıran olguların tedavisinin yanı sıra ileride aktif hastalık geliştirme olasılığı bulunan çocukluk çağı TB enfeksiyonu olgularının saptanması da oldukça önemlidir. Bu çalışmada çocuklarda TB'nin tanısı için yüzyılı aşkın bir süredir kullanılan tüberkülin deri testi (TDT) ile ona alternatif olarak geliştirilen ve birçok açıdan daha üstün olduğu öne sürülen QuantiFERON-TB Gold In-Tube (QFT-GIT) testini karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve yöntem: Çalışmaya TB enfeksiyonu veya hastalığı şüphesiyle değerlendirilen 5 ay-17.5 yaş arası 353 çocuk ile aynı yaş grubundan, TB için risk faktörü olmayan, TDT negatif 92 sağlıklı çocuk alındı. Tüm çocuklara TDT ile QFT-GIT testi uygulandı, çocukların demografik, klinik ve laboratuvar verileri kaydedildi. Sonuçlar SPSS 14 programıyla analiz edildi.Bulgular: QFT-GIT testi çalışmaya alınan 353 hastanın 85'inde (%24) pozitif bulunurken kontrol grubunun yalnızca 2'sinde (%2.2) pozitif saptandı. TDT ise 353 hastanın 231'inde (%65) pozitif saptandı. Evde yaşayan kişi sayısı, TB hastalığı tanısı konulan çocuklarda anlamlı derecede fazla bulundu. Artan skar sayıyla birlikte TDT pozitifliğinin de arttığı saptandı. QFT-GIT testi pozitifliği ise skarı olmayanlarda, en az bir skarı olanlara göre belirgin yüksek bulundu (p= 0.003). İki testin uyumu tüm olgular göz önüne alındığında zayıf (?=0.174), uyum indeksi %58 saptandı. Özellikle latent TB enfeksiyonu olarak değerlendirilen çocuklarda, iki test arasında TDT(+)/QFT-GIT(-) sonuçlarının fazlalığından ileri gelen belirgin uyumsuzluk saptandı. Çalışmamızda QFT-GIT testinin duyarlılığı %63, özgüllüğü %98; TDT'nin duyarlılığı %79, özgüllüğü %74.3 saptandı.Sonuç: QFT-GIT testi oldukça özgül olmasına karşın TB enfeksiyonu veya hastalığının saptanmasında yeterince duyarlı değildir. TDT ve QFT-GIT testinin birlikte kullanılması daha verimli sonuçlar alınmasını sağlayabilir. QFT-GIT testinin çocuklarda kullanımı için daha fazla çalışmanın yapılmasına ve rehberler oluşturulmasına gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Tuberculosis (TB) is an important worldwide ongoing health issue. To be able to control tuberculosis, one should not only cure active tuberculosis cases but also detect childhood tuberculosis infection patients who have the possibility of developing active disease in the future. Our aim in this study is to compare a century-old tuberculin skin test (TST) and QuantiFERON-TB Gold In-Tube (QFT-GIT) test which was developed as an alternative to TST and claimed superior to it in several ways for the diagnosis of TB in childhood .Materials and Methods:Three hundred fifty three children with the suspicion of TB infection or disease between 5 months and 17.5 years old and TST negative 92 healthy children from the same age group with no risk factors for tuberculosis were recruited into the the study. All children were performed TST and QFT-GIT test and their demographic, clinic and laboratory data were recorded. Data were analyzed by using SPSS 14.Results: A positive QFT-GIT result was obtained in 85(24%) of the 353 patients and in 2 (2.2%) among the control group. TST was only positive in 231 (%65) of 353 patients. Number of household members was higher significantly in children with active TB disease. TST was more positive with the increasing number of BCG scars. QFT-GIT test positivity was higher (p= 0.003) significantly in cases without scars compared with cases who have at least one scar. When all the cases were considered, agreement between the two tests were poor (?=0.174) and concordance was 58%. There was a significant discordance between the two tests which arise from the high number of TDT(+)/QFT-GIT(-) results, especially in children with latent TB infection. The sensitivity and specifity of QFT-GIT test were 63% and 98% respectively. The sensitivity of TST was 79% and the specifity was 74.3%.Conclusion:Although QFT-GIT test is highly specific, it is not sensitive enough to detect TB infection and the disease. Using TST and QFT-GIT test together may provide more efficient results. For the use of QFT-GIT test in children, it is necessary to design more studies and compose guidelines.