Korozif madde içme nedeniyle getirilen çocuklarda endoskopik işlem bulguları ve özofagus striktürü gelişme riskine etki eden faktörler
Findings of endoscopic procedures in children who were brought due to corrosive substance drinking and the factors affecting the risk of esophageal stricture development
  1. Tez No: 522804
  2. Yazar: DENİZ EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN DEMİRÖREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Korozif madde içilmesi tüm dünyada yaygın bir halk sağlığı problemidir. Çoğunlukla 5 yaş altı çocuklarda, kaza ile, ev temizlik ürünleriyle gerçekleşmektedir. Bu çalışmada korozif madde içimine dikkat çekmek, olguların demografik özelliklerini belirlemek, endoskopik inceleme ile korozif hasarın derecesini ve özofagus striktürü gelişme sıklığını saptamak ve özofagus striktürü gelişme riskine etki eden faktörleri belirlemek amaçlandı. Materyal ve Metod: Çalışmamıza bir yıllık süre içerisinde kliniğimize korozif madde içimi şüphesi ile yatırılarak endoskopi yapılan 90 çocuk dahil edildi. Bulgular: Hastaların yaş dağılımıortanca 3 (2-6) olup %56,5'i erkek idi. Korozif maddelerin %2,2'si intihar amaçlı içilmişti ve %2,2'si de başkaları tarafından içirilmişti. En sık semptomlar bulantı (%44,4), kusma (%40), karın ağrısı (%34,4) ve hipersalivasyon (%32,2) idi. Toplamda 16 farklı ticari üründen en sık olanları kireç çözücü ve yağ çözücü olup en sık aktif madde ise sodyum hidroksit idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Ingestion of corrosive substance is a worldwide public health problem. It usually occurs with home cleaning products in the children aged below 5 years old. This study has aimed to draw attention to ingestion of corrosive substance, determine the demographic characteristics of the cases, assess the severity of the corrosive damage and incidence of esophageal stricture and to discover the risk factors of esophageal stricture. Materials and Method: The present study included 90 paediatric patients who were undergone endoscopy after admission in our clinic for suspected corrosive substance ingestion within a year period. Results: Median age of the patients was 3 (2-6) years and 56.5% of the patients were male. Ingestion of the corrosive substances occurred due to suicidal intention by 2.2% while 2.2% of the cases were made ingest by other people. The most common symptoms were nausea (44.4%), vomiting (40%), abdominal pain (34.4%) and hypersalivation (32.2%). Between totally 16 different commercial products; descalers and degreasers were the most commonly ingested products and the most commonly used active substance was sodium hydroxide. Of the corrosive agents; 47.8%, 38.9%, and 13.3% had various pH values of 2-12, ≥12 and ≤2, respectively.