Çok eşli erkeklerde sosyodemografik özellikler,ruhsal belirti dağılımı ve kişilik
To compare the sociodemographic characteristics; mental symptom distribution and personality qualities between polygamous men and monogamous men.
- Tez No: 248680
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, çok eşli erkeklerin, tek eşli erkeklerle sosyodemografik özellikleri, ruhsal belirti dağılımları ve kişilik özellikleri karşılaştırılmaları amaçlanmıştır.Çalışmaya 55 iki eşli erkek ve bu kişilere benzer yaş grubunda 50 tek eşli erkeklerle görüşme yapıldı. 70 yaş üzeri olmak, formlardaki soruları anlayamayacak ölçüde Türkçe bilmemek, soruları anlayamayacak ölçüde mental bozukluğu olmak ve çalışmaya katılmayı kabul etmemek dışlama kriterleri olarak belirlendi.Çalışmada Sosyodemografik Veri Toplama Formu, DSM-III-R Eksen II Kişilik Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-II) ve Ruhsal Belirtileri Tarama Listesi (SCL-90-R) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel metotlar, bağımsız gruplar için t testi, parametrik olmayan ve normal dağılıma uymayan veriler için ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been aimed to compare the sociodemographic characteristics; mental symptom distribution and personality qualities between polygamous men and monogamous men.In this study,55 bigamous men and with the same age group as these people 50 monogamous men have been interviewed. Being over 70, not knowing Turkish at such a level as not to understand the questions in the from, having a mental disorder at the level of not understanding the questions and not accepting to take part in the study have been considered as exclusion criteria.In the study sociodemographic Data Collecting From, Structured Clinical Meeting for DSM-III-R Axis II Personality Disorders (SCID-II) and Mental Symptoms Search List (SCL-90-R) have been used.For the evaluation of the data definitive statistical methods, t test for independent groups, ki square test for nonparametric and abnormal distribution data.