Astımlı çocuklarda yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
The evaluation of quality of life in children with asthma
  1. Tez No: 248683
  2. Yazar: SERHAT GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M.FUAT GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş ve Amaç: Bronşial astım kronik hava yolu inflamasyonu sonucu gelişen bronşial aşırı duyarlılık ile karakterize bir çocukluk çağı hastalığıdır. Bronşial astım, hastanın fiziksel, duygusal ve sosyal bakımdan yaşantısını sınırlayan kronik bir çocukluk çağı hastalığı olduğundan hastanemizde takip edilen astımlı çocuklarda yaşam kalitesini değerlendirmek ve etki eden faktörleri saptamayı amaçladıkOlgular ve Yöntemler: Dicle Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliniğinde 01.11.2009 - 30.01.2010 tarihleri arasında takip edilen 7-15 yaş arası 97 hasta çalışmaya dahil edildi. Yaşam kalitesini değerlendirmek için Juniper ve arkadaşları tarafından geliştirilen Pediatric Asthma Quality of Life (PAQLQ)' ın kendi kendine uygulamalı Türkçe versiyonu kullanıldı. Ayrıca astım şiddetini ölçmek için hastalara Çocukluk Çağı Astım Kontrol Testi (AKT) uygulandı.Bulgular: Hastların erkek kız oranı 2/1 idi. Yaş ortalaması 10.03 ? 2.49 yıl idi. Astım şiddetinin, steroid kullanımının, düşük aile gelirinin PAQLQ skorları üzerine olumsuz etkisi olduğu görüldü (p=0.00). Anne eğitim düzeyinin de PAQLQ skorları üzerinde istatistiksel anlamlı etkisi saptandı (P=0.02). Babanın eğitim durumu, yaş, cinsiyet, pasif sigara dumanına maruz kalma, ailede astım yada egzema öyküsü olması, ve hastalık süresi durumlarının PAQLQ alan skorları üzerinde istatistiksel anlamlı etkisinin olmadığı görüldü ( p>0.05). Astım kontrol testi skoru ile PAQLQ skorları arasında anlamlı ilişki saptandı (p=0.00).Sonuç: Yaşam kalitesinin arttırılması kronik hastalıkların tedavisinin yanı sıra önemle üzerinde durulması gereken bir konudur. Tedavide başarı sadece astım ataklarının kontrolü ile değil, yaşam kalitesine etki eden faktörleri de değerlendirmek suretiyle sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Bronchial asthma is a chronic airway inflamation developed by bronchial hyperreactivity and characterized as a chronic childhood disease. Our aim in this study was to assess impairment on quality of life (QOL) in asthmatic children as bronchial asthma is among the most common chronic pediatric diseases that can result in variable restriction in the physical, emotional and social aspects of the patient?s life.Cases and Methods: Ninety seven patients at 7 to 15 years of age followed up at Pediatric Pulmonology Department of Dicle University Hospital were included into the study during 01.11.2009 - 30.01.2010. To assess the quality of life questionnaire developed by Juniper et al. Pediatric Asthma Quality of Life (PAQLQ) 's self-applied Turkish version was used. In addition measuring the severity of asthma patiens, Childhood Asthma Control Test (C-ACT) was applied.Findings: Patient?s male to female ratio was 2/1. The mean age was 10:03 ? 2:49 years. Severity of asthma, history of steroid usage, low family income had a negative effect on the PAQLQ scores (p = 0.00). Mother's education level had statistically significant effect on the PAQLQ scores (P = 0.02). Father?s education level, age, gender, passive smoke exposure, family history of asthma or egzema and duration of disease status did not have statistically significant effect on PAQLQ scores (p>0.05). Asthma control test score had statistically significant relationship between PAQLQ scores (p = 0.00).Results: As well as the treatment of chronic diseases,increasing the quality of life should be emphasiezed as an important issue. Success in the treatment of asthma can not be achieved only with control of attacks but investigating the factors influencing the QOL as well