Diyabetik ve diyabetik olmayan evre 3-4 kronik böbrek hastalarında Nt-proBnp'nin ekokardiyografi,elektrokardiyografi ve kan basıncı ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Diabetic and non-diabetic stage 3-4 Chronik renal failure, the relation of Nt-proBNP with Echocardiograph, Electrocardiograph and Blood pressure have been evaluated
  1. Tez No: 248684
  2. Yazar: MÜSLÜM GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A.KEMAL KADİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Cardiology, Nephrology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
GirişKronik böbrek hastaları kardiyovasküler hastalıklar için yüksek riskli hasta grubu olarak değerlendirilmektedir. Çalışmamızda diyabetik ve diyabetik olmayan evre 3-4 kronik böbrek hastalığı olan hastalarda Nt-proBNP'nin ekokardiyografi, elektrokardiyografi ve kan basıncı ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık.Materyal - MetodBu çalışmaya 2009 tarihinde Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Nefroloji kliniğinde yatan veya Nefroloji polikliniğine başvuran rutin takip ve tedavileri yapılan diyabetik ve diyabetik olmayan evre 3-4 kronik böbrek hastalık'lı 64 hasta dahil edildi. Hastalardan biyokimyasal, hormonal, hematolojik parametreler için kan örnekleri alındı. Hastaların 24 saatlik idrarlarında protein ve kreatinin çalışıldı. Elektrokardiyografileri çekildi, ekokardiyografileri yapıldı ve kan basınçları ölçüldü.BulgularDiyabetik(n=28) ve diyabetik olmayan(n=38) grup arasında, Nt-proBNP açısından anlamlı fark bulunmadı(p=0.821).
Özet (Çeviri)
Patients with chronic renal failure are at a substantially elevated risk of developing cardiovascular diseases. In present study among patients with diabetic and non-diabetic stage 3-4 chronic renal failure, the relation of Nt-proBNP with echocardiography, electrocardiography and blood pressure have been evaluated.Material - Method64 patients with diabetic and non-diabetic stage 3-4 chronic renal failure who were treated in 2009 in Dicle University Faculty of Medicine Research and Practice Hospital, clinic of nephrology or who consulted to nephrology polyclinic for their routine follow-ups and treatments have been included into present study. Blood samples have been taken from the patients for biochemical, hormonal and hematological parameters. In the 24-hour urines of examined patients, proteine and creatinin have been measured. Patients? electrocardiography and echocardiography have been taken and their blood pressures have been measured.FindingsNo significant difference has been detected between diabetic (n=28) and non-diabetic (n=38) groups in terms of Nt-proBNP (p=0.821).