Hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran astım tanısıyla takip edilen çocuklarda uyku alışkanlıklarının ve uyku kalitesinin araştırılması
Investigation of sleep habits and sleep quality in children with asthma followed up at the Pediatric Health and Diseases Outpatient Clinic of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital
  1. Tez No: 939906
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZ HALİLBEYOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ÇAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Giriş ve Amaç: Astım, kronik hava yolu inflamasyonu ve aşırı duyarlılık ile karakterize yaygın bir solunum hastalığıdır. Astımın uyku üzerindeki etkilerinin anlaşılması, astımlı çocukların yaşam kalitesini artırmak amacıyla stratejiler geliştirmek açısından önemlidir. Bu çalışmada, çocuk polikliniğine başvuran astım tanılı çocukların uyku alışkanlıkları ve uyku kalitesi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, tek merkezli bir anket çalışması olarak, hastanemiz çocuk sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran astımlı çocuklar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Astım tanılı çocukların ebeveynlerinden bilgilendirilmiş onam alınmış ve 8 alt başlık ve 33 sorudan oluşan bir anket doldurmaları istenmiştir. Ek olarak, demografik veriler ve tedavi türlerini değerlendirmek amacıyla 8 soru daha sorulmuştur. Astımlı çocukların uyku düzenleri, uyku hijyenine uyumları ve tedavi süreçlerinde kullanılan ilaçların yan etkileri değerlendirilmiştir. Anket yanıtları“nadiren”,“bazen”ve“genellikle”şeklinde sınıflandırılmış; elde edilen veriler arşivlenip istatistiksel analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Asthma is a common respiratory disease characterized by chronic airway inflammation and hypersensitivity. Understanding the impact of asthma on sleep is crucial for developing strategies to improve the quality of life for children with asthma. This study aimed to evaluate the sleep habits and sleep quality of children diagnosed with asthma who attended a pediatric outpatient clinic. Materials and Methods: Our study was conducted as a single-center survey involving children diagnosed with asthma who attended our hospital's pediatric health and diseases outpatient clinic. Informed consent was obtained from the parents of children diagnosed with asthma, and they were asked to complete a questionnaire consisting of 8 subheadings and 33 questions. Additionally, 8 extra questions were included to assess demographic data and treatment types. The sleep patterns of asthmatic children, adherence to sleep hygiene, and side effects of the medications used during treatment were evaluated. Survey responses were classified as“rarely,”“sometimes,”and“often.”Data were archived, and statistical analyses were performed.