Koroner arter baypas greftleme yapılan hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrasında sol ventrikül fonksiyonlarının 2d ekokardiyografi ve 2d strain ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Assessment of preoperative and postoperative left ventricular function in patients undergoing coronary artery bypass grafting using 2d echocardiography and 2d strain echocardiography
  1. Tez No: 945294
  2. Yazar: ÖMER FARUK SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT NAİL ÖMEROĞLU, ÖĞR. GÖR. ÇİĞDEM TEL ÜSTÜNIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaçlar: Koroner arter baypas greftleme (KABG) ameliyatı öncesi ve sonrasındaki transtorasik ekokardiyografi (TTE) sıklıkla başvurulan bir görüntüleme yöntemidir. Günümüzde benek takipli ekokardiyografi gibi yeni değerlendirme yöntemleri kullanılmaktadır. Çalışmamızda, KABG ameliyatı öncesi ve sonrasında sol ventrikül fonksiyonlarının strain ölçümlerini de içeren 2d ekokardiyografi ile global ve bölgesel olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif, tek merkezli, gözlemsel olarak tasarlandı. KABG ameliyatı gerçekleştirilen 57 hasta onam alınarak çalışmaya dahil edildi. Hastalara ameliyat öncesinde ve sonrasındaki 3. ayda sol ventrikül segmenter ve global longitudinal strain analizlerini de içeren TTE, biyokimyasal ölçümler ve klinik değerlendirme yapıldı. Bulgular: Ameliyat sonrası sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) ile segmenter longitudinal strain (SLS) ve global longitudinal strain (GLS) analizlerinde fonksiyon artışı izlendi. GLS analizinde fonksiyon kaybı olan grupta ameliyat sonrası yoğun bakım takip ve hastane yatış sürelerinde uzama saptandı. Tam cerrahi revaskülarizasyon anastomoz sahalarındaki fonksiyon artışının yanı sıra diğer sahalarda da fonksiyonel iyileşme saptandı. LVEF ile strain analizi arasında tam bir korelasyon olmadığı gözlemlendi. Buna ilaveten LVEF düşük izlenen grupta tam cerrahi revaskülarizasyon sonrasında normal aralıkta olan gruba göre strain değerlerinde daha fazla fonksiyon artışı olduğu izlendi. Sonuç: Çalışmamızda tam cerrahi revaskülarizasyon sağlanmasının ardından sol ventrikülde hem GLS hem de SLS analizlerinde fonksiyonel artış olduğu, bu artışın LVEF düşük olan grupta daha belirgin olduğu ve sadece revaskülarize alana sınırlı kalmadığı, diğer alanlarda da olumlu etki oluşturduğu gözlemlendi. KABG hastalarında konvansiyonel ekokardiyografiye ek olarak strain ekokardiyografinin dahil edilmesinin kardiyak fonksiyonların daha hassas bir şekilde izlenmesine olanak tanıyarak rutin klinik takibe katkı sağlayacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Objectives: Transthoracic echocardiography (TTE) is a commonly used imaging modality both before and after coronary artery bypass grafting (CABG) surgery. In recent years, novel assessment methods such as speckle-tracking echocardiography have become increasingly utilized. This study aimed to evaluate global and regional left ventricular function before and after CABG surgery using 2D echocardiography, including strain measurements. Materials and Methods: This was a prospective, single-center, observational study. A total of 57 patients undergoing CABG surgery were included after obtaining informed consent. Each patient underwent TTE—including segmental and global longitudinal strain analyses—along with biochemical assessments and clinical evaluations both preoperatively and at the third postoperative month. Results: Postoperative evaluations revealed improvements in left ventricular ejection fraction (LVEF), segmental longitudinal strain (SLS), and global longitudinal strain (GLS). In the subgroup with impaired GLS postoperatively, longer intensive care unit stays and hospitalizations were observed. Functional improvement was noted not only at the sites of complete surgical revascularization but also in other myocardial regions. A perfect correlation between LVEF and strain analysis was not observed. Furthermore, patients with low preoperative LVEF demonstrated greater improvement in strain values compared to those with normal LVEF following complete surgical revascularization. Conclusion: Our study showed that complete surgical revascularization resulted in functional improvement in both GLS and SLS measurements of the left ventricle. This improvement was more pronounced in patients with low preoperative LVEF and extended beyond the revascularized regions, positively affecting other myocardial segments as well. We believe that incorporating strain echocardiography into routine follow-up of CABG patients, alongside conventional echocardiography, may enable more sensitive monitoring of cardiac function and contribute meaningfully to clinical care.