İdrar kaçıran kadın hastalarda idrar yolu enfeksiyonu görülme sıklığı ve risk faktörleri
Risk factors and frequency of urinary tract infection in female patients with urinary incontinence
  1. Tez No: 248716
  2. Yazar: ALİ FURKAN BATUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Uluslararası Kontinans Derneği tarafından sosyal ve/veya hijyenik sorun haline gelen istemsiz idrar kaybı olarak tanımlanan idrar kaçırma, dünya çapında yılda yaklaşık 200 milyon kişiyi etkileyen büyük bir sağlık problemidir. Yaşam kalitesini belirgin ölçüde etkileyerek psikolojik ve medikal morbiditeye neden olmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonları da birçok nedene bağlı gelişen zaman zaman ciddi morbiditelere neden olabilen ve ülkelerin sağlık harcamalarında önemli yer tutan bir hastalık grubudur. Tüm dünyada çok yaygın olarak görülen bu iki önemli hastalık kendi aralarında da ilişkili gibi gözükmektedir. Çalışmamızda idrar kaçıran kadın hastalarda İYE'ye yatkınlık oluşturabilecek risk faktörlerinin ve bu faktörlerden özellikle İK'nın İYE üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Kadın Ürolojisi Biriminde, Eylül 2002-Ocak 2010 tarihleri arasında değerlendirilmiş ve kayıtları tutulmuş, 1069 kadın hastanın dosyaları incelenerek idrar kaçırması olan 979 hasta çalışmaya alınmıştır. İdrar kültüründe üreme olan 72 hasta üriner enfeksiyon grubu kabul edilmiş ve Grup A olarak isimlendirilmiş, idrar kültüründe üreme olmayan 907 hasta Grup B olarak tanımlanmıştır. Hastaların dosyalarından yaş, stres tip idrar kaçırma, sıkışma tip idrar kaçırma, karışık tip idrar kaçırma, doğum sayısı, doğum tipi, zorlu doğum varlığı, geçirilmiş histerektomi, konstipasyon varlığı, postmenopozal semptomların varlığı, obstrüktif üriner semptomların varlığı, idrar yolu enfeksiyonu öyküsü, sistemik hastalık durumu; diabetes mellitus, nörolojik hastalık varlığı ve sigara kullanımına ait bilgiler elde edilmiştir. Ayrıca hastaların ürogenital sistem muayenesine ait beden kitle indeksi değeri, vajinal-üretral atrofi varlığı, Q tipi, sistosel ve rektosel bulguları değerlendilmiştir.Bu çalışmada idrar kaçıran kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu riskini arttıran faktörler olarak tekli değişken analizlerinde yaşlanma, artmış mesanede kalan idrar miktarı, düşük Qmax değeri, postmenapozal semptom varlığı, diabetes mellitus, nörolojik hastalık olması, vajinal-üretral atrofi ve üroflow grafiğinin anormal olması bulunurken, çoklu analizlerin ise sadece diabetes mellitus istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Urinary incontinance which is defined as an urinating without will that becomes a social and/or health problem by the International Continence Society. It is a big health problem that affects approximately 200 billion people a year worldwide. It causes psychological and medical morbidity by affecting life quality. Urinary tract infection includes the disease groups that are commonly seen worldwide which causes serious morbidities sometime and takes big places in the health costs of the countries. These two common diseases are seem to be related between each other. In this study we aimed to evaluate the risk factors especially urinary incontinance that lead to urinary tract infection.Medical records of 1060 female patients who applied to the Women Urology section of the Gazi University School of Medicine Urology Department between September 2002 - January 2010 were examined and 979 patients with urinary incontinence included to the study. 72 patients who have positive urine culture are accepted as group A and 907 patients who don?t have bacteria in the urine culture are accepted as Group B. Data?s about age, stress urinary incontinence, urge urinary incontinance, mixed urinary incontinance, parity, type of delivery, hard delivery history, hysterectomy history, constipation, postmenauposal symptom, obstructive urinary symptoms, urinary tract infection history, systemic illnesses such as diabetes mellitus, neurologic disorders, smoking history were obtained from the medical records of the patients. In addition, the information that obtained from the urogenital examination which includes body mass index, vaginal- urethra atrophy, Q type, cystocele and rectocele grade were evaluated.In this study in the monovariate analysis getting older, higher post void residual urine, smaller Qmax, postmenauposal symptoms, diabetes mellitus, neurologic disorders, vaginal-urethral atrophy and the abnormality of the uroflow graphic are found as the risk factors for the urinary tract infection. In multivariate analysis only diabetes mellitus is found to be statistically meaningful as a risk factor for developing urinary tract infection.