35 yaş üstü kadınlarda üriner inkontinans görülme sıklığı ve farkındalık durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of urinary incontinence frequency and awareness in women over 35 years
- Tez No: 412519
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma, 35 yaş üstü kadınlarda üriner inkontinans (Üİ) görülme sıklığı ve farkındalık durumlarını değerlendirmek amacıyla 2014-2015 tarihleri arasında kamuya ait bir özel dal hastanesinde yatan 300 kadın ile tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Veriler, demografik ve Üİ ile ilgili özellikleri sorgulayan form ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov testi, tanımlayıcı istatistiksel metodlar (Ortalama, Standart sapma),Student t testi, Mann-Whitney U testi, Ki-Kare testi ve Continuity Correction (Yates) testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Research,urinary incontinence in women over the age of 35 (work) the incidence and awareness in order to evaluate the status of the 2014-2015 the reclining in a State-owned private branch hospital among 300 women with descriptive and cross-sectional study was carried out as well. Data, demographic and work related properties are collected with the form that queries. The data in the evaluation of statistical methods descriptive, Kolmogorov – Smirnov test (average, standard deviation), Student t-test, Mann-Whitney U test, Chi-square test and Continuity Correction (Yates) test was used. Relevance p < 0.05 level. Get 48% of the patients (n = 144) urine were missed. 43.8% of patients seen in urinary incontinence (n = 63) urinary incontinence period of 13-48 months; the 4.2% (n = 6) always missed the urine; % 12.1 in (n = 28) during sexual intercourse or after urinary incontinence can be seen; % 35.4 (n = 82) change was made quite ducking washing; 40.3% in the amount of urine (n = 58) missed the pad is in the form of wet or laundry; % 30.6 discovered (n = 71) proved to be a mixed type of urinary incontinence. 38.9% of patients seen in urinary incontinence (n = 56) therefore refers to the Health Organization. The average weight of patients who took the urine and the average body mass index (BMI), urinary incontinence patients that found a statistically significant higher (p < 0.05). Almost half of patients with urinary incontinence Study, gender, age, menopause, BMI factors such as work affects the development of the patients to live for a long time despite the Health Organization to refer to the work rate is low, they were not aware of the importance of the status of the patient and concluded that they care about.