Beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinde ayak biyomekaniği ve egzersizin ayak biyomekaniği üzerine etkisi
Foot biomechanics in physical education and sports school students and the effect of exercise on foot biomechanics
  1. Tez No: 248734
  2. Yazar: ERKAN YALÇINSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Celal Bayar Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinde ayak biyomekaniğinin pedobarografik ve radyografik olarak değerlendirilmesi; bu değerler ile demografik veriler arasındaki ilişkilerin araştırılması; egzersiz sonrası pedobarografik ve radyografik açı ölçüm değerlerindeki değişiklikleri göstermek amaçlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, AOFAS'nin (American Orthopaedic Foot and Ankle Society) ayak bileği ve ayak kli¬nik değerlendirme sistemiyle sağlıklı ayağa sahip oldukla¬rı belirlenen 60 gönüllü (futbol grubu 15 kadın,15 erkek; basketbol grubu 15 kadın,15 erkek) (ortalama yaş 20,80±2,35) alındı. Tüm olguların statik ve dinamik ayak basınçları RsScan pedobarografi cihazı kullanılarak ve radyografik açı ölçümleri ayak direkt lateral grafisinde ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the pedobarographic and radiographic evaluation of Celal Bayar University Physical Education and Sports School students? foot biomechanics, the research of the relationship between these values and demographic data, showing the changes in the pedobarographic and radiographic angle measurements after exercise were aimed.Materials and Method: To this study, 60 subjects (football group 15 women, 15 men; basketball group 15 women and 15 men) (mean age 20.80 ± 2.35) who identified to have healthy feet according to AOFAS (American Orthopaedic Foot and Ankle Society) ankle and foot clinical assessments were included. In all cases, static and dynamic foot pressure using the device RsScan pedobarography and radiographic angle measurements in direct lateral foot radiography were measured.