Van ve yöresinde sağlıklı çocuklarda oküler biyometrik değerler
Oculoar biometric values in healthy children in Van and surrounding cities
- Tez No: 248778
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇİNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç : Van ve yöresindeki normal çocuk olgularda biyometrik değerleri ölçerek yöre profilini ortaya çıkarmak.Gereç ve Yöntem : Yaşları 1 ile 12 arasında değişen, göz olarak sağlıklı 312 bireyin 477 gözü çalışıldı. Tüm bireylere, topikal anestezik damlatılarak, ultrasonik biyometri ile aksiyel uzunluk, ön kamara derinliği, lens kalınlığı, vitreus derinliği ölçüldü. Pakimetri ile tüm gözlerde santral korneal kalınlık ölçüldü. 179 gözde kırma kusuru ölçüldü.Bulgular : Olguların yaş ortalaması 6,60 ± 3,32 yıl idi. Tek gözü çalışılanlarda ortalama aksiyel göz uzunluğu 22,27 ± 0,90 mm iken, iki gözü çalışılanlarda 21,97 ± 1,20 mm, tüm gözler değerlendirildiğinde ise 22,06 ± 1,13 mm olarak tespit edildi. Ortalama ön kamara derinliği, lens kalınlığı, vitreus derinliği sırasıyla 3,25 ± 0,35 ; 3,63 ± 0,31 ve 15,17 ± 1,10 mm olarak bulundu. Ortalama santral korneal kalınlık 557,26 ± 35,79 mikron olarak bulundu. En sık refraksiyon kusuru olarak hipermetropi saptandı.Sonuç : Elde edilen değerler literatürdeki değerler ile benzerlik göstermektedir. Bu çalışma ile Van ve yöresinde yaş gruplarına göre ortalama değerler elde edilmiştir.Anahtar kelimeler : Biyometri, santral korneal kalınlık, çocukluk çağı, refraksiyon.
Özet (Çeviri)
Aim : To research the biometric values of normal children in the city of Van and surrounding areas.Material and Methods : We studied 477 eyes of 312 healthy children who are in between 1 and 12 years old. Topical anesthetic was dropped to all children. Axial length, anterior chamber depth, lens thickness, vitreus depth were measured by ultrasonic biometry. Central corneal thickness was measured by pachymetry in all children. Refractive error was measured in 179 eyes.Results : Mean age was 6.60 ± 3.32 years. Mean axial length was 22.27 ± 0.90 mm in one eye studied children, 21.97 ± 1.20 mm in two eye studied and 22.06 ± 1.13 mm in all eyes. Mean values of anterior chamber depth, lens thickness, vitreus depth were 3.25 ± 0.35 ; 3.63 ± 0.31 ve 15.17 ± 1.10 mm respectively. Mean central corneal thickness was 557.26 ± 35.79 micron. The most seen refractive error was hypermetropia.Conclusion : Nearly all results show similar values with literature. Mean values according to age groups were detected via this study in the city of Van.Keywords : Biometry, central corneal thickness, childhood period, refraction.