Meme lezyonlarının MRG ile değerlendirilmesinde 1 molar kontrast maddenin etkinliği
The efficiency of 1 molar contrast agent on evaluation of breast lesions with MRI
- Tez No: 248782
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Gelişmiş ülkelerde meme kanseri kadınlarda görülen en sık kanser tipi olup mortalitesi akciğer kanserinden sonra 2. sıradadır. Saptanan tümöre ait bazı morfolojik bulgular (sayı, yerleşim, iki taraflı lezyon) tedavi şeklinin belirlenmesinde önemlidir. Bu çalışmada meme MRG'de 1 mol/ml gadobutrol içeren kontrast madde kullanarak lezyonların morfolojilerini, sinyal özelliklerini ve kontrastlanma dinamiklerini inceleyerek lezyonların malign, benign ayrımındaki kontrast madde etkinliğini araştırmayı amaçladık.Çalışmaya yaşları 23-77 arasında (ortalama: 43,77 ± 2.16) 37 bayan hasta dahil edildi. Hastaların toplam 76 lezyonu vardı. Meme MRG'de, yağ baskılı TSE-T2-aksiyel görüntüler ve 0.2 ml/kg gadobutrol (Gadovist) İ.V olarak enjekte edilerek kontrastlı dinamik Flash 3D T1A görüntüler alındı. Dinamik kesitler birbirinden çıkarılarak substraksiyon görüntüler elde edildi. Kontrastlanan lezyonların tümü morfolojik analiz ve kontrast-zaman eğrilerine göre değerlendirildi. Morfolojik analizde lezyonların CNR değerleri, kontrast tutuş şekilleri (halkasal, heterojen, homojen), lezyon çevresindeki vaskülarite artımı incelenirken, lezyonların kontrast zaman eğrileri Tip I, Tip II, Tip III olarak sınıflandırıldı. Lezyonların malign-benign oluşuna histopatolojiye ve takip görüntülemelere göre karar verildi.Histopatolojik olarak 56 lezyon benign, 20 lezyon malign olarak saptandı. Kontrastlanma eğrisinde malign lezyonlarda %5 Tip I, %50 Tip II, %45 Tip III, benign lezyonlarda % 56 Tip I, % 34 Tip II, % 10 Tip III eğri paterni izlendi. Malign olgularda en fazla heterojen kontrastlanma ve periferal kontrastlanma, benign olgularda en fazla homojen kontrastlanma saptandı. CNR oranları malign lezyonlarda % 450, benign lezyonlarda % 60 olup malign lezyonlarda fazla iken vaskülarite artımı da malign lezyon olan taraf memede daha fazla olarak bulundu. Çalışmamızda MRG'nin malign, benign lezyon ayrımında sensitivitesi % 95, spesifisitesi % 55.4 ve tanısal dogruluk oranı % 78 olarak bulundu.Gadovist yüksek doz gadolinyum içeriği ile meme MRG'de güvenle kullanılabilecek bir MRG kontrast maddesidir. Tip II/III eğri, halkasal/heterojen kontrastlanma, CNR'nin belirgin artması, perilezyonel vaskülarite artışı maligniteyi, Tip I eğri, homojen kontrastlanma, CNR'nin fazla artmaması, perilezyonel vaskülarite artımının olmaması benigniteyi gösteren önemli bulgulardır. Gadovist CNR'yi belirgin arttırarak ve perilezyonel vaskülarite artımını göstererek malign lezyonların tespit edilmesini kolaylaştırır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy among women in developed countries. The rate of death from breast cancer takes the 2nd place among cancer mortalities after lung cancer. Some morphological findings such as number, size, location and bilaterality also have very important effects on surgical or medical treatment. Our aim in this study was to investigate the efficacy of 1 molar (containing 1 mol/ml gadobutrol) contrast material in the differentiation of malignant and benign breast lesions with MRI according to contrast uptake curves and patterns of lesion enhancement with histopathologic correlation.Thirty-seven women (age range:22-77 years, mean:43,7 years) with 76 breast lesions were included in this study. T2-weighted fatsat TSE, and dynamic post-contrast images with 0,2 ml/kg gadobutrol (Gadovist) injection were obtained in all patients. On morphological analysis, contrast-noise-ratio (CNR) of the lesions, as well as their contrast enhancement patterns (ring, heterogenous, homogenous), and perilesional increased vascularity were studied. Contrast-time curves of the lesions were classified as Type I, Type II, and Type III. The malignant versus benign nature of the lesions were decided according to histopathology or follow-up imaging.Fifty-six benign, 20 malignant lesions were detected histopathologically. In malignant lesions 5 % displayed type 1, 50 % type II, and 45 % type III contrast-time curves, whereas in benign lesions 56 % displayed type I, 34 % type II, and 10 % type III. In malignant cases, mostly heterogeneous and peripheral enhancement were determined, whereas mostly homogeneous enhancement was determined in benign cases. CNR was 450 % in malignant lesions, and 60 % in benign lesions. The increase in vascularity was more prominent on the side having malignant lesion. In our study in the differentiation of malignant and benign breast lesions using MRI, the sensitivity was found to be 95 %, specificity 55.4 %, and diagnostic accuracy rate 78 %.Gadovist is an MRI contrast agent which can be used safely with its high dose gadolinium content. Type II/III contrast-time curves, ring/heterogenous enhancement, prominent increase in CNR, and perilesional vascularity increase are important findings determining malignancy, whereas Type I curve, homogenous enhancement, slight increase in CNR, and absence of perilesional vascularity increase support benign nature of the breast lesions. By increasing CNR and providing increased perilesional vascularity, Gadovist can help in the determination of malignant breast lesions.