Azotprotoksitsiz uygulanan düşük akımlı anestezide sevofluranın hemodinamik parametreler üzerine etkisi
Azotprotoksitsiz uygulanan düşük akimli anestezide sevofluranin hemodinamik parametreler üzerine etkisi
  1. Tez No: 248783
  2. Yazar: ÖZER DEBRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmamızda azotprotoksitsiz düşük akım anestezi uygulamasında sevofluranın hemodinamik etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya farklı tanılarla, elektif cerrahi girişim planlanan genel anestezi verilecek ASA I-II, 18-70 yaş arası 40 erişkin hasta alındı. Hastalar rastgele, Grup I (Azotprotoksitli Düşük Akımlı Anestezi (DAA) Grubu) ve Grup II (Azotprotoksitsiz Düşük Akımlı Anestezi (DAA) Grubu) olarak 20'şer kişilik iki gruba ayrıldı. Premedikasyon uygulanmayan hastalardan Grup I'e 10 L/dk %100 O2 ile 2 dk preoksijenizasyon sonrası, intravenöz yoldan sırası ile 4-7 mg/kg pentotal, kas gevşemesi için 0,1 mg/kg veküronyum ve 1 ?g/kg fentanil uygulanması sonrasında 3 dk beklenerek endotrakeal entübasyon uygulandı. Entübasyonu takiben operasyonun ilk 10 dakikasında, 4 lt/dk (%50 O2 - %50 N2O) normal akım uygulandıktan sonra, 1 lt/dk (%50 O2 - %50 N2O) düşük akıma geçildi. Sevofluran konsantrasyonu, 0,8-1 MAK olarak preoperatif OAB ± %20 sınırlarında tutacak şekilde ayarlandı. Grup II'ye ise N2O yerine hava kullanıldı. Entübasyondan hemen sonra ve takip eden 15, 30, 45. ve 60. dakikalarda, hastaların KAH, OAB, SpO2, EtCO2 değerleri kaydedilerek operasyonun bitimine 15 dakika kala tekrar 4 lt/dk normal akıma geçilmiştir. Operasyonun bitiminde, anestezikleri keserek taze gaz akışı 6 L/dk % 100 O2'e çıkartılarak ekstübe edilmişlerdir. Azotprotoksitli ve azotprotoksitsiz düşük akım anestezi uygulanan iki grup arasında yapılan karşılaştırmada, her iki grupta; kalp atım hızı, sistolik-diyastolik-ortalama arteriyel basınçlar, oksijen satürasyonu, end-tidal karbondioksit değerlerinde anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda azotprotoksitli ve azotprotoksitsiz düşük akımlı anestezide sevofluranın hemodinamik parametreler üzerine etkilerini karşılaştırdık ve çalışmamızda azotprotoksit kullanılmamasının hemodinamik açıdan azotprotoksit kullanılan gruba göre bir farklılık göstermediği, aksine azotprotoksit kullanılmamasının ekonomik ve ekolojik açıdan avantaj sağladığı kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the hemodynamic effects of sevoflurane in low flow anesthesia without nitrous oxide. Furty adult patients, ASA I-II, aged between 18-70 years, undergoing elective surgery with different diagnoses under general anesthesia were included in the study. Patients without premedication are randomized into two equal groups; Group I (low flow anesthesia with nitrous oxide), Group II (low flow anesthesia without nitrous oxide). Group I received preoxygenization for 2 minutes with 10 lt/minute %100 O2. Then we give IV 4-7 mg/kg pentothal, 0,1 mg/kg vecuronium, 1 mcg/kg fentanyl and waited three minutes before endotracheal intubation. Normal flow is performed for first 10 minutes after intubation, 4 lt/minute (% 50 O2 - % 50 N2O). After 10 minutes 1 lt/minute (% 50 O2 - % 50 N2O) low flow is performed. The sevoflurane concentration is adjusted to 0,8 ? 1 MAC according to MAP ± %20 preoperative values. Group II received air instead of N2O. Just after intubation and following 15, 30, 45, 60 minutes, we recorded MAP, HR, SpO2, EtCO2 values. 15 minutes before end of surgery, we used again normal flow 4 lt/minute. After the operation anesthetics are stoped and % 100 O2 in 6 lt/minute is administered. On comparison of two groups with or without nitrous oxide we found no significant difference of HR, MAP, SpO2, EtCO2 values. In conclusion, we investigated the hemodynamic effects of sevoflurane in low flow anesthesia with and without nitrous oxide. As there is no hemodynamic difference between with or without nitrous oxide usage, we may conclude that anesthesia without nitrous oxide might provide economical and ecological advantages.