Ön kol cerrahisinde uygulanan intravenöz rejyonal anestezi ve aksiller blok tekniklerinin hemodinami ve QT intervali üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of ıntravenous regıonal anesthesıa and axıllary block technıques used ın antebrachıal surgery on hemodynamıcs and QT ınterval
- Tez No: 248819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Perioperatif ventriküler ritim bozuklukları yapısal kalp hastalıklarına bağlı elektriksel değişimlere, geçici fizyolojik değişikliklere ve kullanılan anestetik ajanlara bağlanmaktadır. Ventrikül sistolünün toplam süresini yansıtan QT intervalindeki uzamanın ventriküler aritmiler ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Son yıllarda popülaritesi giderek artan rejyonel anestezi uygulamaları seçilmiş hastalardamortalite ve morbiditeyi azaltır. Bu çalışmada ön kol cerrahisinde uygulanan intravenöz rejyonal anestezi ve aksiller blok tekniklerinin hemodinami ve QT intervali üzerine etkilerini karşılaştırmak amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntemler: Elektif ön kol cerrahisi planlanan 42 hasta çalışmaya alındı. Olgular aksiller blok (Grup I) ve intravenöz rejyonal anestezi (Grup II) grubu olarak ikiye ayrıldı. Premedikasyon odasına alınan olgulara intravenöz damar yolu açılarak sedasyon ve volüm replasmanı yapıldı. Operasyon odasına alınan hastaların tümüne elektrokardiyografi (EKG), pulse oksimetre (SpO2), kalp atım hızı (KAH), noninvazivarteryel kan basıncı ölçümü monitörizasyonları yapıldı ve veriler kaydedildi. Aksiller blok ve rejyonal intravenöz anestezi uygulamaları tamamlandıktan sonra, olguların duyusal blok düzeyi sağlanınca 2. EKG kayıtları alındı ve cerrahinin başlamasına izin verildi. Operasyon sonunda her iki grubun 3. EKG kayıtları alındı ve QTc (düzeltilmiş QT) değerleri hesaplandı.Bulgular: olguların demografik özellikleri ve ASA (American Society of Anestesiologists) sınıflandırmaları açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlıfark yoktu. Her iki grupta SAB (sistolik arter basıncı), DAB (diyastolik arter basıncı),OAB (ortalama arter basıncı) değerleri arasında grup içi ve gruplar arası karşılaştırmada istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. KAH (kalp atım hızı) açısından gruplar arası değerlendirmede istatiksel olarak fark anlamsızken, grup içi değerlendirmede aksiller blok grubunda 5, 15, 30 ve 45.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Perioperative ventricular rhythm disturbances were attributed to electrical alterations in structural heart diseases, temporary physiological variations and commonly used anesthetic agents. It has been showed that prolongation of QT interval which represents the total time of ventricular systole is related to ventricular arrhythmias. The mortality and morbidity rates decreased in selected patients with regional anesthesia and its popularity increased in last years. The aim of this studyis comparing the effects of intravenous regional anesthesia and axillary block techniques used in antebrachial surgery on hemodynamics and QT interval. Material and Methods: Forty-two patients whom were planned elective antebrachial surgery were enrolled to study. Cases were divided into two groups as axillary block (Group I) and intravenous regional anesthesia (Group II). Sedation and volume replacement by intravenous route was applied to all cases in premedication room. All patients were undergone a protocol consisting of electrocardiogram (ECG), pulse oximeter (SpO2), hearth rate (HR) and non-invasivearterial blood pressure measurement and all data were recorded. After axillary block and intravenous regional anesthesia procedures, when the sensorial block level was reached, second ECG recordings were obtained and then allowed to surgery. After the operation third ECG recordings of both groups were obtained and QTc values were calculated. Results: There was no statistically significant difference between groups about demographic properties and ASA classification. Also, no statistically significantdifference was detected in systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure and mean arterial pressure.