Acil servise nefes darlığı ile gelen hastaların hızlı tanısında yayakbaşı USG nin etkinliği
Efficiancy of bedside ultrasonography in early diagnosis of patients admitted to emergency department with dyspnea '
  1. Tez No: 248842
  2. Yazar: EMİNE DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SADIK GİRİŞGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalışmamızı; dispne tanısında kullanışlı olabilecek bir USG paternini tanımlamak ve değerlendirmek amaçlı olarak planladık. Supin pozisyonununda çekilen göğüs radyografisi ve torax tomografisi yanında hastabaşı USG tekniklerinin kullanılabilirliğini belirlenmeye çalışdık.Çalışmamıza; Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na 2009 yılı içerisinde, akut dispne şikayeti ile başvuran, 30 gögüs travmalı ve 30 travma dışı akut dispneli hasta dahil edilip prospektif olarak gerçekleştirildi. Hastaların ultrasonografik incelemelerinde, Kayan Akciğer İşareti (SLS) bulgusunun negatif ve pozitif olduğu patolojilerin tespitine çalışıldı. Ayrıca akut dispne ayırıcı tanısında güvenirliği araştırıldı.Çalışmaya alınan hastalara, ilk olarak supin posizyonda direk akciğer grafisi çekildi. Bulgular acil servis doktorları tarafından kaydedildi. İkincil olarak torax CT çekildi ve hastanın bulgularından habersiz bir Radyolog tarafından yorumlandı. Tüm hastalara torasik USG tetkiki yapıldı. Değerlendirme sürecinde, acil servis hekimlerince, hastabaşı USG tetkiki ile SLS varlığı arandı. CT, Gold standart olarak alındı, USG bulguları ve P/A bulguları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
We designed our study to find a useful USG pattern for diagnosing and assessment of dyspnea. We also compared utilities of chest radiograms in supine position, thorax C.T and bedside USG techniques.In Selcuk University Meram Medical Faculty, during the year 2009, 60 patients which had acute dyspnea were included in our study. (30 patients with chest trauma and 30 patients with non-traumatic causes) We designed our study as prospective. We tried to determine pathologies which has positive and negative Sliding Lung Sign (SLS) in USG exams. We also investigated it?s reliability in differential diagnosis of acute dyspnea.First of all we performed chest radiograms to all patients in supine position. After that we performed C.T scans. Al the results were interpreted by a detached radiologist. Then we performed bedside thoracic USG to find SLS sign by physicians in E.R. We conceded C.T results as golden standard and compared the results with chest radiograms and USG findings. SPSS 13.0 program and X2 test used for statistical analysis.