Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Servisine acil sağlık hizmetleri ambulansı ile başvuran hastaların aciliyet durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the emergency conditions of patients who applied to Ankara Bilkent City Hospital Emergency Department with emergency health services ambulance
- Tez No: 799894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Acil sağlık hizmetleri yer ve zaman fark etmeksizin acil durumdaki her hastaya eşit ve hızlı hizmet için kurulmuştur. Ancak doğru triyaj yapılmaması yüksek aciliyeti olan hastanın sağlık hizmetine ulaşmasını geciktirecektir. Çalışmamızın amacı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Servisine ambulans ile gelen birincil (saha) vakalarının triyaj kodlarını belirleyerek, aciliyet derecelerini tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel, tanımlayıcı ve retrospektif niteliktedir. Çalışmamıza kamu ya da özel ambulans ile başvuran, ambulans kayıt formu temin edilen birincil vaka olan 2614 hasta dahil edildi. Çalışma grubu hasta bilgileri hastane sistemi ve ambulans kayıt formundan elde edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %51,9'u (n=1357) erkek, tüm hastaların yaş ortalaması 59±22 yıl idi. Hastaların %98,3'ü (n=2569) kamu ambulansı ile acil servise getirilmiş olup, en fazla başvuru pazartesi %15,8 (n=412) ve en az cumartesi %12,8 (n=331) günlerinde gerçekleşti. En fazla başvuru 16:00- 23:59 saatleri arasında (n=1120) ve en az başvuru ise 00:00- 07:59 saatleri arasında (n=503) oldu. Tüm başvurular içinde nefes darlığı (%14) ve gastrointestinal semptomları (%11,3) en sık başvuru nedenleriydi. Tüm başvuruların %53,3 (n=1393) sarı, %31,9'u(n=833) kırmızı ve %14,8'i (n=388) yeşil kod olarak değerlendirildi. Hastaların %54,8'i (n=1433) ayaktan tedavi edilirken, %17,1'sinin (n=447) yoğun bakım ünitesine ve %9,7'sinin (n=253) hastane servis yatağına yatırıldığını ve %2'sinin (n=51) acil serviste vefat ettiğini tespit ettik. Sonuç: Ambulans hizmetlerinin kullanımının demografik bilgiler ile doğrudan ilişkisi vardır. Başvuran hastalar içinde yeşil kod başvurunun yüksek oranı ve sarı kodlu hastalardan taburculuk oranının yüksek olması ambulans hizmetlerinin uygunsuz kullanılması noktasında dikkat çekicidir. T.C. Sağlık Bakanlığı'nın triyaj sistemi ile travma hastalarının değerlendirilmesinde eksiklikler görülmüştür. Hastane öncesi sağlık personelinin vaka seçimi konusunda bilgi ve beceri düzeyinin arttırılması, tele-triyaj kullanımının sağlanması ve özellikle sağlık okur-yazarlığının arttırılmasının hastane öncesi alanda ambulans kullanım uygunluğunu arttıracağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Emergency health services have been established for equal and fast service to every patient in an emergency situation, regardless of place and time. However, failure to perform the correct triage will delay the high-urgency patient from reaching the health service. The aim of our study is to determine the triage codes of the primary (field) cases that come to the Emergency Department of Ankara Bilkent City Hospital by ambulance and to determine the degrees of urgency Materials and Methods: Our study was conducted as a cross-sectional ,descriptive-retrospective study. Our study included 2614 primary cases who arrived at Ankara Bilkent City Hospital Emergency Department by public or private ambulance and whose ambulance registration forms were available. Patient information for the study group was obtained from the hospital system and ambulance records. Results: Among the patients included in the study, 51.9% (n=1357) were male, with a mean age of 59±22. Of all patients, 98.3% (n=2569) were brought to the emergency department by a public ambulance, with the highest number of admissions occurring on Mondays (15.8%, n=412) and a fewest application on Saturdays (12.8%,n=331). The highest number of admissions took place between 16:00 and 23:59, while the lowest number occurred between 00:00 and 07:59. Dyspnea (14%) and gastrointestinal symptoms (11.3%) were the most common reasons for admission among all applications .In terms of triage levels, 31.9% (n=833) of all admissions were categorized as red zone, 53.3%(n=1393) as yellow zone, and 14.8% (n=388) were evaluated in the green zone. The outcomes in the emergency department were as follows: 54.8% (n=1433) were treated as outpatients, 9.7% (n=253) required hospitalization, 17.1% (n=447) were admitted to the intensive care unit and 2%(n=51) died in the emergency department. Conclusion: The use of ambulance services has a direct relationship with demographic information. The high rate of green code application among the admitted patients and the high discharge rate from yellow code patients are noteworthy in terms of inappropriate use of ambulance services. Deficiencies have been observed in the evaluation of trauma patients with the triage system of the Ministry of Health. We think that increasing the knowledge and skill level of prehospital health personnel in case selection, ensuring the use of tele-triage and especially increasing health literacy will make the use of ambulances in the prehospital area more accurate.