Epileptik erişkinlerde antiepileptik tedavinin kalp hızı değişkenliği üzerine olan etkisi
Effect of antiepileptic drugs on heart rate variability in adult epileptic patients
- Tez No: 248861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU APAYDIN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Epileptik hastalardaki mortalite oranı, benzer yaş grubundaki bireylerle kıyaslandığında 2-3 kat daha yüksektir ve ölümler en fazla `genç erişkin' yaş grubunda görülür. Her ne kadar kalp hız değişkenliğindeki (KHD) azalmanın istenmeyen kardiyak olaylarla ilişkisi iyi bilinse de, bu süreçte rol alan mekanizmalara dair bilgiler sınırlıdır. Bu nedenle, 24-saatlik Holter kayıtları yardımıyla antiepileptik ilaçların (AEİ), KHD parametreleri üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçladıkMetot: Nöroloji bölümü epilepsi polikliniğinde düzenli olarak takip edilmekte olan epilepsi hastaları (n=37) ve bu hastalarla yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi (VKİ) açısından benzer özellikler taşıyan kontrol grubu (n=32) çalışmaya dahil edildi. KHD `zaman alan' ve `frekans alan' parametreleri açısından detaylı olarak incelendi.Sonuçlar: Hasta grubundaki KHD parametreleri, kontrol grubuna oranla belirgin olarak baskılanmıştı [N-N intervallerinin standart sapması (SDNN): 142±32 ms karşın 179±30 ms, p10 yıl) (ß=-0.317, p=0.037) olduğu (SDNN: 127±27 ms karşın 157±31 ms, p=0.003), diğer faktörlerin ise hiçbir KHD parametresi üzerinde etkili olmadığı saptandı.Yorum: Politerapi ve uzun süredir epileptik olmak (>10 yıl), kullanılan AEİ tipi, yaş, cinsiyet, VKİ, epilepsi tipi ve nöbet etiyolojilerinden bağımsız olarak KHD'yi baskılar. Bu hastalarda yapılacak olan detaylı kardiyak incelemeler, istenmeyen kardiyak olayların meydana gelmesinde rol alan mekanizmaların ortaya çıkarılmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The mortality rate in epileptic patients is 2-3 times higher when compared to age-matched individuals and most of the deaths are encountered amongst the `young adult? patients. Albeit the role of the reduction in heart rate variability (HRV) on adverse cardiac events is well-known, data regarding the mechanisms taking role in this process are limited. Therefore, we aimed to evaluate the effects of antiepileptic drugs (AEDs) with regard to HRV parameters using 24-hour Holter recordings.Method: Epileptic patients (n=37) those were regularly being followed at the epilepsy outpatient clinic in neurology department and a control group (n=32) matched for age, gender and body mass index (BMI) were included in the study. HRV parameters were evaluated in detail based on 24-hour Holter recordings by means of time and frequency domain analysis.Results: In patients? group, HRV was significantly suppressed when compared to the control group [Standard devation of N-N intervals (SDNN): 142±32 ms to 179±30 ms, p10 years) (ß=-0.317, p=0.037) were the main determinants of HRV suppression (SDNN: 127±27 ms to 157±31 ms, p=0.003) and that none of the other factors had an impact on any of the HRV parameters.Conclusion: Polytherapy and a long duration of epilepsy (>10 years) are associated with suppressed HRV independent from AED types, age, gender, BMI, type of epilepsy and etiology of seizures. Detailed cardiac investigations might help to uncover the mechanisms involved in the generation of adverse cardiac events in this patient population.