Nedeni bilinmeyen gastrointestinal sistem kanamalarında çift balon enteroskopinin yeri
Clinical impact of double Balloon enteroscopy in obscure bleeding
- Tez No: 248871
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ PATA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Nedeni bilinmeyen kanama, gizli (gözle görülemeyen) veya aşikâr kanama (melena veya hematoşezi şeklinde gözle görülür) olmak üzere 2 şekilde karşımıza gelebilir. Neden %3-5'inde ince bağırsaktadır. Son yıllarda endoskopik yöntemlerdeki gelişmeler ile çift balon enteroskopi (ÇBE) yöntemi günlük klinik pratiğe girdi. ÇBE'de tedavi edici ve histolojik incelemeye imkan vermesi açısından çok önemli bir gelişmedir. Bu çalışmadaki amacımız kliniğimize nedeni bilinmeyen kanama ve demir eksikliği ile başvuran hastalarda ÇBE'nin klinik yararlanımını belirlemektir.Çalışmaya toplam 75 vaka dahil edilmiştir. Vakaların yaş ortalaması 50.8±16.2 yıl (16-80) ve %57.3 (n=43) erkekti. Vakaların 45 tanesi nedeni bilinmeyen kanama (%32 aşikar kanama; %28 gizli kanama) ve 30 tanesi (%40) nedeni belirlenemeyen demir eksikliği anemisi idi.İşlem için giriş yönü 60 vakada (%80) oral, 5 vakada (%6.7) anal ve 10 vakada (%13.3) oral+anal idi. Tüm ince barsağı görme oranı %16 idi. Vakaların %75'ine tanı konulmuştur. Tanı oranı aşikar kanamalı hastalarda anlamlı olarak artmaktadır (%91.7, p=0.029). Lezyon bulunan 56 vakada ÇBE'de saptanan lezyonlar sıklık sırasıyla; vasküler malformasyon %35.7 (n=20), ülser %30.7 (n=17), kütle %21.4 (n=12), polip %7.1 (n=4), nodüler görünüm %3.6 (n=2), Meckel divertikülü %1.8 (n=1) idi. Tüm vakalar değerlendirildiğinde en sık saptanan malign lezyonlar %9.3 adenokarsinom ve %8 GİST'di. Lezyon saptanan vakaların %26.7'sine (n=20) APC, %2.7'sine (n=2) polipektomi yapıldı, %29.3'ü (n=22) cerrahiye verildi ve %40'ı da medikal takip edildi.Sonuç olarak nedeni bilinmeyen kanamada özellikle aşikar kanamalı hastalarda çift balon enteroskopi etkin ve güvenilir bir metotdur. Tedavi edici girişimlerin aynı seansda uygulanabilir olması, ÇBE'yi diğer ince bağırsak görüntülemelerinden üstün kılan en önemli özelliğidir.
Özet (Çeviri)
Obscure bleeding may be presented in 2 two way; occult (no obvious bleeding in stool) and overt (melena or hematochezia). Source of obscure bleeding is small bowel (from second part of duodenum to ileocecal valv) in %3-5 of patients. Recently double balloon enteroscopy (DBE) was developed. Now it is routinely use in clinic practice. This is an important development in endoscopic practice, which enables tissue sampling and interventional therapies. We aimed to evaluate the clinical impact of DBE in obscure bleeding.Seventy-five patients were enrolled to this study. Mean age of patients were 50.8±16.2 years (16-80 years) and 57.3% (n=43) of them were male. Fourty-five patients had obscure bleeding (32% overt; 28% occult) and 30 patients (40%) had iron deficiency anemia. DBE were performed by antegrade in 60 pts (80%), retrograde in 5 pts (6. %7) and antegrade plus retrograde in 10 pts (%13.3). Total enteroscopy rate was 16%. Diagnostic yield of DBE was 75%. This rate is significantly higher in overt bleeding (91.7%, p=0.029). Endoscopic findings were as follows in 56 lesion detected pts: vascular malformation 35.7% (n=20), ulcer 30.4% (n=17), mass 21.4% (n=12), polyp 7.1% (n=4), nodularity %3.6 (n=2), Meckel diverticula 1.8% (n=1). The most common malign lesions were adenocarcinoma (9.3%) and GIST (8%) in all pts. APC were performed in 26.7% (n=20) of pts and polypectomia was performed in 2 pts. Surgical treatment was done in %29.3 of them.As a conclusion, DBE is safe and useful method for diagnosis of obscure bleeding especially overt bleeding. The most important feature is providing therapeutic endoscopy that is the major distinction between the other small bowel imaging methods.