Premenstruel gerilim sendromlu olgularda plazma bakır, çinko ve magnezyum düzeyleri
  1. Tez No: 24889
  2. Yazar: CEMAL POSACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY ERTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET Bu çalışma Premestrual gerilim sendromu (PMGS) tanısı almış 40 olgu ve 20 kontrol grubu üzerinde gerçekleştirildi. Plazma, Bakır (Cu), Çinko (Zn) ve Magnezyum (Mg) düzeyleri ve Zn/Cu oranları karşılaştırıldı. Bu düzeylerin belirlenmesinde atomik absorbsiyon spektrofotometresi kullanıldı. Ortalama değerler PMGS grup için sırasıyla Cu; 80,2 ± 6.00 ng/dl, Zn; 1 1 2.6 ± 8,35 \xg/ü\, Mg; 0.70 ±0,1 8 mmol/L, Zn/ Cu oranı 1.4Q± 0,10 idi. Kontrol grup için bu değerler Cu; 77.0 ±4.50 ng/dl.Zn; 117.4 ± 9,50 \iQ/d\, Mg; 0,87 ± 0,10 mmol/L ve Zn/Cu oranı 1.51 ± 0.05 idi. Ortalama Plazma Mg düzeyleri ve Zn/Cu oranları arasındaki fark anlamlı olup her iki değer PMGS'lu grupta belirgin düşüklük gösteriyordu. PMGS'lu olgulardaki bu Mg eksikliği luteal dönemde derinleşmişti. Bunun yanısıra luteal dönemde PMGS'lu grupta plazma Zn düzeyinin azaldığı görüldü ve bu azalma nedeniyle PMGS ve kontrol grubu arasında istatistiksel anlamlı farklılık mevcuttu. Sonuç olarak PMGS etiolojisinde mutlak Mg ve relatif Zn eksikliğinin rol oynayabileceği sonucuna varıldı. SUMMARY We measured plasma Cu, Zn and Mg levels in 40 women suffering from premenstrual tension syndrome (PMTS) and in 20 control subjects by atomic absorption spectrophotometer. Mean plasma Cu, Zn and Mg levels, Zn/Cu ratio were 80.2 ± 6.00 fig/di, 112,6±8,35^g/dll0,70+0,18mmol/lt, 1.40 ±0.10 in the PMTS group, and 77.0 ± 4.50 ng/dl, 1 17,4 ± 9,50 (xg/dl, 0,87 ± 0,10 mmol/lt, and 1,51 ± 0,05 in the control group respectively. Mean Mg levels and Zn/Cu ratio were significantly lower for the patients with PMTS than those of control group, in addition to this fact, plasma Mg and Zn levels were diminished significantly in the luteal phase compared to the follicular phase for the PMTS group. As a result, it was concluded that, the absolute Mg and relative Zn deficiency may play a role in the etiology of PMTS. ?3
Özet (Çeviri)