Panik bozukluk hastalarında semptom şiddeti, glutamat düzeyi ve NMDA reseptörü üzerine etkili hedef mikrorna ekspresyonu arasındaki ilişki
Relationship between symptom severity, glutamate levels, and expression of target microrna acting on NMDA receptors in panic disorder patients
- Tez No: 872771
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZAN DOLAPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Merkezi sinir sisteminin eksitatör nörotransmiteri olan glutamatın nörogelişimde, öğrenme ve bellek işlevleri üzerinde etkisinin olduğu bilinmekle beraber panik belirtilerinin oluşmasında GABAerjik sistemle karşılıklı bir etkileşim içerisinde oldukları düşünülmektedir. Ancak panik bozukluğunda, kan glutamat düzeyleri ile hastalık ve klinik şiddeti arasındaki bulgular belirsizdir. MiRNA'lar ile ilgili son yıllarda psikiyatri alanındaki çalışmalar hız kazansa da panik bozuklukta çalışmalar kısıtlıdır. Araştırmamızda panik bozukluğunda kan glutamat seviyeleri ve glutamat reseptörünü etkilediği bilinen mir138-2-3p'nin değişen ekspresyonunu belirlemek amaçlanmıştır. YÖNTEM VE ARAÇLAR: Araştırmada 46 panik bozukluğu hastası ve 46 sağlıklı kontrole sosyodemografik ve klinik bilgi formu, PBŞÖ (Panik Bozukluk Şiddet Ölçeği), ADİ-3 (Anksiyete Duyarlılık İndeksi-3) ve BDAÖ (Beden Duyumlarını Abartma Ölçeği) uygulanmıştır. Her iki gruptan genetik ve biyokimyasal değerlendirme için 2 tüp periferik venöz kan alınmıştır. RT-PCR yöntemi ile miRNA ekspresyon analizi, ELISA yöntemi ile glutamat düzeyi ölçümü yapılmıştır. BULGULAR: Panik bozukluk hastalarında, sağlıklı gönüllülere göre daha düşük glutamat seviyeleri saptanmış ve iki grup arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık bulunmuştur. Glutamat düzeyleri ile PBŞÖ puanları arasındaki ilişki değerlendirildiğinde aralarında istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı bir korelasyon saptanmıştır. Aynı şekilde BDAÖ ve ADİ-3 puanları ile glutamat düzeyleri arasında da negatif yönde anlamlı korelasyon saptanmıştır. Çalışmamızda, panik bozukluk hastaları ile sağlıklı kontroller arasında miRNA-138-2-3p ekspresyon oranları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Her iki grupta da miRNA ekspresyon oranları 1'in altında saptanmış olup iki grup için de miRNA ekspresyonu aşağı regüledir. SONUÇLAR: Araştırmamızın sonuçları miRNA-138-2-3p ve periferik glutamat seviyelerindeki değişikliklerin, panik bozukluğun etiyolojisine katkıda bulunabilecek ve bozukluğun klinik şiddetini etkileyebilecek faktörlerden olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
AIM: Although it is known that glutamate, the excitatory neurotransmitter of the central nervous system, has an effect on neurodevelopment, learning and memory functions, it is thought that they interact with the GABAergic system in the formation of panic symptoms. However, in panic disorder, the findings between blood glutamate levels and disease and clinical severity are unclear. Although studies on miRNAs in the field of psychiatry have gained momentum in recent years, studies on panic disorder are limited. Our research aimed to determine blood glutamate levels and the changing expression of mir138-2-3p, which is known to affect the glutamate receptor, in panic disorder. METHODS AND TOOLS: In the study, sociodemographic and clinical information forms, PPSS (Panic Disorder Severity Scale), ASI-3 (Anxiety Sensitivity Index-3) and BDAS (Exaggeration of Body Sensations Scale) were applied to 46 panic disorder patients and 46 healthy controls. Two tubes of peripheral venous blood were taken from both groups for genetic and biochemical evaluation. MiRNA expression analysis was performed by RT-PCR method, and glutamate level measurement was performed by ELISA method. RESULTS: Lower glutamate levels were detected in panic disorder patients than in healthy volunteers, and a statistically significant difference was found between the two groups. When the relationship between glutamate levels and PPSS scores was evaluated, a statistically significant negative correlation was detected between them. Likewise, a significant negative correlation was found between BDAS and ASI-3 scores and glutamate levels. In our study, a statistically significant difference was found between panic disorder patients and healthy controls in terms of miRNA-138-2-3p expression rates. MiRNA expression ratios were detected below one in both groups, and miRNA expression was downregulated in both groups. CONCLUSION: The results of our study suggest that changes in miRNA-138-2-3p and peripheral glutamate levels may be among the factors that may contribute to the etiology of panic disorder and affect the clinical severity of the disorder.