Deneysel nekrotizan enterokolit modelinde amnion sıvısı ve sitokinlerin nekrotizan enterokolit ile ilişkisi
Deneysel nekrotizan enterokolit modelinde amnion sıvısı ve sitokinlerin nekrotizan enterokolit ile ilişkisi
  1. Tez No: 329876
  2. Yazar: MUHAMMED ÜDÜRGÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF OLGAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Nekrotizan enterokolit (NEK) prematür bebekleri ve yenidoğanları etkileyen, gastrointestinal sistemin ciddi bir hastalığıdır. Son yıllarda in-vitro fertilizasyon yöntemlerinin gelişmesiyle preterm doğumlarla birlikte bu hastalığın da sıklığı artmıştır. Patogenezi yeterince bilinmemektedir, ancak enteral beslenme, bakteriyel kolonizasyon, prematürite, düşük doğum ağırlığı ve hipoksik-iskemik durumlar şüphelenilen risk faktörleridir. Fetal dönemde bu faktörlere maruz kalınsa da yutulan amnion sıvısının önleyici rolü ile bebekler NEK?ten korunmakta, NEK bulguları görülmemektedir. Buna göre, gastrointestinal sistem gelişiminde etkileri olan amnion sıvısının deneysel NEK modelinde etkilerini incelemeyi planladık. Bu amaçla, sıçan yavruları hipoksi-hipotermi geliştirilen modele göre 5 gruba ayrıldı. Grupların dördüne hipoksi-hipotermi uygulandı ve anne sütü ile beslenen (G2), amnion sıvısı ile beslenen (G3), formula ile beslenen (G4), amnion sıvısı ile hazırlanan formula ile beslenen (G5) gruplar kontrol grubu (G1) ile kıyaslandı. Deneyin 96. saatinde tüm hayvanlar ?sakrifiye? edildi ve çalışma sonlandırıldı. Histopatolojik inceleme için bağırsak örnekleri alındı ve kalan bağırsak kısımlarından doku homojenatı elde edildi. Homojenat örneklerinden sekonder enfeksiyonların incelenmesi için CRP, oksidan-antioksidan stres için MDA, SOD, CAT ve GPx, enflamasyon için GM-CSF, TNF-?, IL-8 ve vasküler hasarın tespiti için VEGF ve ET-1 düzeyleri değerlendirildi. Hipoksi-hipotermi stresi uygulanan ve anne sütü ile beslenen yavrularda (G2) NEK gelişimine ait bulgular ve perforasyon gözlemlenmedi. Bu durum anne sütünün koruyucu etkisine bağlandı. Ancak, diğer gruplarda perforasyon ve NEK bulguları gelişti. Amnion sıvısı ile beslenen yavruların (G3) formula mama ile beslenenlerden daha kısa yaşadığı tespit edildi. Azalmış bu yaşam süresi amnion sıvısının düşük enerji ve protein içermesine bağlandı, intestinal perforasyon ise G4 yarvularına göre daha seyrek saptandı. Bununla birlikte G4 yavrularında perforasyon daha sıktı ve NEK bulguları daha şiddetli idi. Bu değişiklikler amnion sıvısının bağırsak lümeninde mukosiliyer bariyeri koruyucu rol oynaması, oksidatif stresi azaltması, antioksidan görev yapması, enflamasyonu azaltması ve vaskulogenezisi etkileyerek remodelingi artırması ile düşük solüt yüküne bağlandı. ix Sonuç olarak bu çalışmada, enerji ve protein içeriğinden fakir olan anmion sıvısının formula mama ile birlikte yenidoğan sıçanlara verilmesiyle bağırsak perforasyonu ve NEK gelişim sıklığının azaldığını gösterdik. Amnion sıvısının formula mama ile verilebilmesi için steril olarak toplanması, mikrobiyal ajanlar ve verniks kazeozadan arındırılması ve her yenidoğanın kendi amnion sıvısının muhafaza edilmesi ve daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Necrotizing enterocolitis (NEC) is a serious disease that effects gastrointestinal tract of premature infants and newborns. During the recent years, the development of invitro fertilizastion methods caused preterm birth frequency and disease rate. The pathogenesis of this disease is not known enough, however as risk factors for the disease are enteral nutrition, bacterial colonization, prematurity, low birth weight, and hypoxic-ischemic conditions are suspected risk factors. Despite exposure to these factors in the fetal period the NEC signs are not seen because the swallowed amniotic fluid has a preventive role and protects the baby from NEC. Beside this, it causes of gastiontestinal tract development and we aimed to investigate the effects of amniotic fluid on experimental NEC model. For this purpose, 5 groups of rat pups were examined by hypothermia-hypoxia developed model. Four groups of newborn rats were exposed to hypothermia-hypoxia and were fed with breast milk (G2), amniotic fluid (G3), formula (G4), prepared with amniotic fluid formula (G5) and were compared with control groups (G1). At the 96th hour of the experiment model all animals were sacrified and the study was terminated. A intestinal sample was taken for histopathologic examination and the remaining segment of the intestine was homogenated. The homogenated samples were examined for secondary infections by CRP, for oxidative-antioxidative stress by MDA, SOD, CAT and GPx, for inflammation by GM-CSF, TNF-?, IL-8 and for vascular damage evaluation by VEGF and ET-1 levels analyzes. There weren?t NEC devolopment signs and perforation findings at hypoxichypothermic stress induced and breast fed pups (G2). This conditon was connected to protective effect of breastfeeding. However, perforation and necrotising enterocolitis signs developed in the other groups. It was noticed that amniotic fluid fed pups (G3) lived shorter than formula fed pups (G4). This short life span was connected to low energy and protein content of amniotic fluid but the intestinal perforation rate was lower than G4 pups?. In addition, the NEC signs of G3 were less and were not as severe as G4?s. However, more perforation was observed in G4 pups and NEC findings were more serious. When the pups were fed by the formula mixtured with amnion fluid (G5)the intestinal perforation rate decreased and NEC findings weren?t severe as G4. These xi changes connected to amniotic fluid protecting role of mucociliary barrier at bowel lumen, reduced oxidative stres, perform antioxidant tasks, reduce inflammation and increase remodeling by affecting the vasculogenesis with low solute load. As a result of this study, we showed that poor energy and protein content amniotic fluid used combined with formula feeding newborn rats reduced bowel perforation and NEC development rate. For using amniotic fluid combined with formula, amniotic fluid should be sterile collected, seperated from microbial agents and vernix caseosa and kept its own amniotic fluid of each newborns, and more extensive studies are needed.