Koroner anjiografi sırasında koroner yavaş akım saptanan hastalarda intrakoroner diltiazem ve gliserol trinitratın koroner yavaş akım üzerine etkisi
An effect of intracoronary diltiazem and glycerol trinitrate to coronary slow flow on patients detected coronary slow flow at coronary angiography
- Tez No: 248943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZDOĞRU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Koroner yavaş akım saptanan hastalar; akut koroner sendrom veya stabil anjina pektoris ile hastaneye başvurabilmektedirler. Koroner anjiyografi sırasında koroner yavaş akım saptanan hastaların tedavisinde net bir bilgi yoktur. Yapılan araştırmalarda atorvastatin, simvastatin, dipiridamol ve gliserol trinitrat tedavisi ile koroner yavaş akımın düzeldiği gösterilmiştir. Ayrıca mibefradil ve dipiridamolün koroner yavaş akım saptanan hastalarda semptomatik iyileşme sağladığı gösterilmiştir. Diltiazem ve nitrogliserin koroner anjiyografi sırasında koroner damarlarda vazospazm saptanan hastaların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmadaki amacımız diltiazem ve nitrogliserinin koroner yavaş akım üzerine etkisini araştırmak ve iki ilaç arasındaki farkı saptamaktır.Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı' nda Şubat 2008 ile Ocak 2010 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya, koroner anjiyografi yapılan ve anjiyografi sırasında koroner yavaş akım saptanan 60 hasta alındı. Koroner yavaş akım saptanan hastalar koroner anjiyografi sırasında diltiazem ve gliserol trinitrat olmak üzere iki gruba randomize edildi ve hastalara intrakoroner 5 mg diltiazem veya 250 µg nitrogliserin uygulandı. . Gliserol trinitrat grubu 30 hasta ( 22 erkek / 8 kadın) ve diltiazem grubu 30 hastadan ( 27 erkek / 3 kadın) oluşuyordu.
Özet (Çeviri)
Aim: The patients with coronary slow flow are admitted to hospital with acute coronary syndrome or stable angina pectoris. Treatment of patients with coronary slow flow is not known clearly. According to studies, coronary slow flow can be improved with treatment of atorvastatin, simvastain, dipiridamol and glycerol trinitrate. In patients with coronary slow flow, symptomatic improvement of mibefrandil and dipiridamol. Diltiazem and nitroglycerin have already been used to treatment of patients with coronary vasospasm detected in coronary angiography. The aim of this study is to investigate of the effects of diltiazem and nitroglycerine on coronary slow flow and determine the difference between the two drugs on coronary slow flow.Patients and methods: This study was performed at Cardiology Deparment of Erciyes University Faculty of Medicine between February 2008 and January 2010. 60 patients with coronary slow flow at coronary angiography were included in the study. The patients detected coronary slow flow were randomly divided into two groups and intracoronary diltiazem or nitroglycerin was performed to the patients during coronary angiography. First group is glycerol trinitrate group with 30 patients ( 22 male / 8 female) and the second is diltiazem group with 30 patients ( 27 male / 3 female).