Köpeklerin leeg-perthes-calve hastalığında eksizyon ve interpozisyon artroplastiler ile sağaltım yöntemlerinin karşılaştırılması üzerine klinik araştırmalar
  1. Tez No: 49296
  2. Yazar: AYGÜL ARSUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ASLANBEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1994 - 1995 yılları içerisinde, A.Ü Veteriner Fakültesi, Cerrahi Anabilim Dalı, Ortopedi ve Travmatoloji Bilim Dalı Kliniğine getirilen ve Legg - Calve - Perthes (L.C.P.) tanısı konulan değişik ırk, yaş ve cinsiyette 25 köpek ( 1 olgu bilateral) toplam 26 adet coxa-femoral eklem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Klinik olgular üzerinde ve L.C.P. hastalığı bulunan eklemlerde, 13 olguda eksizyon artroplastisi ve 13 olgu üzerinde de eksizyon artroplastisinden sonra fascia lata'dan oluşturulan bir flap ile, ülkemizde ilk kez klinik uygulamaya konulan interpozisyon artroplastisi ile bundan alınan sonuçlar karşılaştırılmıştır. L.C.P. daha çok küçük yapılı köpek ırklarında ve 4-12 aylık yaş periodunda, caput ve collum femoris'in intra artiküler üst epifizer kısmının avasküler nekrozu ile karakterize ve bölgenin deformasyonuna sebep olan, ağrı, topallık ve gluteal kasların atrofisi ile sonuçlanan, yangısel olmayan bir hastalıktır. Klinik ve radyolojik olarak L.C.P. tanısı konulan olgular, Ljungreen'in derecelendirme sistemine göre sınıflandırılmıştır. Vücut ağırlıkları dikkate alındığında, 8 Kg. ve bunun altındaki hayvanlara eksizyon artroplastisi; 8 Kg.'ın üzerindekilere ise, fascia lata ile interpozisyon artroplastisi uygulanmıştır. Eksizyon artroplastisi operasyonu uygulanan 13 olgu'da iki haftalık bandaj uygulamasından bir hafta sonra; fascia lata ile interpozisyon artroplastisi uygulanan 13 olgu'da ise, bir haftalık bandaj süresinden bir hafta sonra bacaklarını kullanmaya başladıkları görülmüştür. Anahtar kelimeler : Köpek, Legg-Calve perthes, Artroplasti, Eksizyon, İnterpozisyon
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed on 25 dogs diagnosed with Legg- Calve-Perthes (L.C.P.). at Ankara University, Vetrerinary Faculty in 1995-1996. A total of 26 coxa-femoral joint were treated during the study. In 13 cases only excision artroplastie and in the remaining 13 cases, excision artroplastie followed by flap application and interposition artroplastie were performed. The flaps were made of fascia lata interposition artroplastie was performed in Turkey for the first time. The result of treatement. L.C.P. is usually observed in dog races. With smaller constitutional aging bettwen 4-12 monts. The disease is charecterized with avascular necrosis of intra articular upper epiphysis region of caput and collum femoris results in deformation of the region and induces pain limping, atrophy in gluteal muscles. The animals diagnosed with L.C.P. according to the clinical and radiological criterions were graded with Ljungreen's system and divided into 2 groups. The first group (excision artroplastie group) weighed under 8 Kg. and the second group animals were above 8 Kg. (interposition artroplastie with fascia lata) in excision artroplastie performed animals, the bandage was maintained for 2 weeks and one week after the removel bandage the joints were functional. In interposition artroplastie group, the bandage were maintained for only one week. One week after the bandage removal animals stanted to use their legs. Key words : Dog, Leeg-Calve-Perthes disease, Artroplastie.excision, interposition.