Kolostrumda lökosit sayımı ve lökosit alt grupları ile prenatal, natal ve klinik risk faktörlerinin ilişkisi
The relationships between leucocyte count and leucocyte subgroups in colostrum wiht the prenatal, natal clinical risk factors
  1. Tez No: 248949
  2. Yazar: SARİYE ELİF ÖZYAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kolostrumda Lökosit ve Lökosit Alt Grup Sayımı ile Prenatal, Natal Ve Klinik Risk Faktörlerinin İlişkisiAnne sütü, vitamin, mineral, karbonhidrat, yağ, protein, enzim ve canlı hücreler içeren benzersiz bir sıvıdır. Hasta ve prematüre yenidoğanlar dahil olmak üzere tüm bebeklerin beslenmesinde ilk seçenek anne sütüdür. Anne sütünün bağışıklık sistemini destekleyici ve enfeksiyonlardan koruyucu içeriği, yılda bir milyon çocuğun ölmesini önleyen, ucuz, güvenilir, ağız yolu ile alınabilen ve soğuk zincir gerektirmeyen bir aşı gibidir. Çalışmalar anne sütünün içinde bulunan hücrelerin, immünglobulinlerin ve diğer faktörlerin bağışıklık sisteminin gelişmesindeki rolünü ve enfeksiyonlardan koruma özelliğini göstermiştir. Anne sütünün yağ, protein, karbonhidrat, vitamin-mineral içeriğinin annenin prenatal ve natal özelliklerine göre değişimini inceleyen çok sayıda çalışma varken, bu faktörlerin hücre içeriğine etkisini inceleyen çalışmalara az rastlanmaktadır. Bu çalışmalardan birinde, zamanından önce doğum yapan annelerin sütlerinin hücre sayısı ve lenfosit alt grup değeri, zamanında doğum yapan annelerin sütlerine göre yüksek bulunmuştur. Biz çalışmamızda, prematüre ve zamanında doğan yenidoğanların annelerinin sütlerinin canlı hücre içeriğini, lenfosit alt gruplarını ve bu değerlerin perinatal ve klinik risk faktörleri ile ilişkisini araştırdık.Çalışmamızda kolostrum örneklerinin lökosit sayısını, formül ve lökosit yüzey belirteç yüzdelerini annenin yaşı, gebelik sonrası VKİ ve doğum şekli etkilemez iken; annenin birden fazla gebelik geçirme durumunda anne sütündeki, CD45RO ve CD19 yüzde değerlerini arttığını bulduk. Aynı zamanda annenin ilaç kullanması anne sütündeki lökosit sayısını azaltırken, annenin sigara kullanımı anne sütündeki CD16-56 yüzdesini yükselmekte idi. Annenin zamanından önce doğum yapması anne sütü lökosit sayısını etkilemez iken, annenin gebelik haftası ve anne sütü makrofaj yüzdesi arasında negatif, CD16-56 yüzdesi arasında pozitif yönde ilişki olduğunu saptadık. Ayrıca süt olgunlaştıkça anne sütündeki CD4, CD3 yüzdesi ve lökosit sayısı azalmakta iken, CD 14 yüzdesi artmakta olduğunu bulduk.2500 gramın altında bebeğe sahip annelerin, kolostrum örneğinde CD16-56 ve CD45RO yüzdeleri düşük, serviste yatan bebeği olan annenin kolostrumunda ise makrofaj yüzdesinin yüksek, nötrofil yüzdesinin düşük olduğunu bulduk.Sonuçta anne sütü lökosit sayısı zaman, geçirilen gebelik sayısı ve kullanılan ilaçlardan etkilenirken, lökosit içeriği ise daha çok bebeğin ihtiyaç durumuna göre değişmektedir.
Özet (Çeviri)
The Relationships Between Leucocyte count and Leucocyte Subgroups in colostrum wiht the Prenatal, Natal Clinical Risk FactorsHuman milk is a unique fluid that contains several vitamin, mineral, carbonhydrate, lipid, protein, enzyme and cells. First choice for infant nutrition is mother milk including sick and premature neonates. The protective and immunologic properties of human milk make it a cheap, safe oral vaccine which dosen?t nedd cold chain so prevent one billion children deaths in a year. Its demonstrated that, cell, immunglobulines and other factors in human milk have rol on improving immun system and preventing infections. Reports are indicated the roles of improving immune system and preventing infections cells, immunglobulines and other factors in mother milk. Meanwhile there are many reports investigating differences of lipid, protein, carbonhydrate, vitamin, mineral contents of human milk regarding to prenatal, natal and the other risk factors. However there are limited studies about the effects of those factors on cellular charecteristics of human milk. In our study we investigated the relationships between celluler content and lympocyte subgrup of human colostrum and perinatal, natal and other clinical risk factors.In our study leucocyte count, differential count and leucocyte surface marker percantage are not affected with mothers? age, postpartum BMI and delivery type whileas multiparity leads to an increases of CD45RO and CD19 percentage. Concurrently drug using decreases mother milk leucocyte count however smoking increases CD16-56 percentage. While preterm delivery doesn?t affect human milk leucocyte count, there is negative correlation between gestational age and human milk macrophage percentage and positive correlation with CD16-56. Moreover with maturation of human milk CD3, CD4 percentage and leucocyte count decreases but CD14 percentage increases. Mother?s whose offsprings? weighted below 2500 gr had lower CD45RO and CD16-56 percentage in their colostrum comparive to those above 2500 gr. In colostrum of mothers who have a sicks baby, macrophage percentage is higher but neutrophile percentage is lower. Eventually mother milk leucocyte count is affected by sampling time, parity and maternal drugs consumption.