Laparoskopik kolesistektomilerde farklı pnömoperitonyum basınçlarının orta kulak basıncı ve postoperatif bulantı kusma sıklığına etkisi
The effects of different pneumoperitoneum pressures on middle ear pressure and frequency of postoperative nause-vomiting in laparoscopic cholecystectomy
  1. Tez No: 248959
  2. Yazar: TUĞBA CAN DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKÇABAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada elektif laparoskopik kolesistektomi geçirecek hastalarda, PN için kullanılan farklı CO2 basınçlarının OKB ve POBK sıklığına etkisini göstermeyi amaçladık.Risk grubu ASA I-II olan elektif laparoskopik kolesistektomi geçirecek 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Operasyondan bir gün önce hastaların her iki kulakları otoskop ile muayene edildi. Anestezi indüksiyonu her iki gruba 5-7 mg kg?1 tiyopental sodyum ve 0,2 µg kg-1 dk-1 remifentanil infüzyonu ile yapıldı, 0.6 mg kg?1 rokuronyum verildikten sonra endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Anestezi idamesinde her iki grupta remifentanil (0,05-0,3 µg kg?1 dk?1) infüzyonu ve izofluran ile inhalasyon anestezisi yapıldı. Hastaların ventilasyonu %40 oksijen/ hava karışımı 4 lt dk?1, frekans 12 soluk dk?1 ve tidal volüm 8 ml kg?1 olacak şekilde ayarlandı. KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2, OKB 1 ve OKB 2 değerleri indüksiyon öncesinde kaydedildi; indüksiyondan sonra, entübasyondan sonra, PN oluşturulduktan sonra ve hastaya pozisyon verildikten sonra 3. 6. 9. 15. 20. ve işlem bittikten sonra supin pozisyonda bu parametreler ve ek olarak EtCO2 ve inspiratuar izofluran kaydedildi. Postoperatif 5. 10. ve 30. dakikalarda OKB 1, OKB 2, VAS, VDS ve yapılan metoklopramid miktarı kaydedildi. Postoperatif 24 saat süre içinde VDS skalası ve hastalara yapılan toplam metoklopramid miktarları ve zamanı kaydedildi.Sonuç olarak, düşük PN basıncı (8-10 mmHg) ve yüksek PN basıncı (13-15mmHg) uygulanan iki grup arasında, OKB değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadı. Postoperatif 12-24 saatlik süreçte Grup D'de POBK oranı yüksek çıktı. Bu hastalardan 7'sinin genç yaşta ve kadın olması, POBK'nin gençlerde ve kadınlarda daha sık görüldüğünü gösterdi.Grup içi farklılıklara bakıldığında ise, indüksiyonda (her iki grupta sol ve sağ kulakta), entübasyon sonrasında (her iki grupta da sol kulakta, Grup Y'de sağ kulakta) OKB değerlerinde istatistiksel olarak farklılık ortaya çıktı. Bu farklılıklar maske ile ventilasyonun ve volatil anesteziklerin OKB'yi artırdığını destekledi. Her iki grupta pozisyon verildikten sonra sağ ve sol kulakta OKB değerlerinde azalma meydana geldi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to show the effects of different CO2 pressures used in PN for patients scheduled for elective laparoscopic cholyscectomy on middle ear pressure and postoperative nausea and vomiting.The study was conducted on 60 patients in risk groups of ASA I-II who were scheduled for laparoscopic cholyscectomy. One day before the operation, both ears of the patients were examined with an autoscope. Anesthesia was induced in both groups with 5-7 mg kg?1 tyopental sodium and 0.2 µg kg-1 min-1 remifentanil infusion, and after 0.6 mg kg?1 rocuronium bolus, endotracheal intubation was realized. Anesthesia was maintained by remifentanil (0.05-0,3 µg kg?1 min?1) infusion in both groups, and inhalation anesthesia was made using isoflurane. The patients were ventilated with 40% oxygen/air mixture at 4 lt min?1, frequency of 12 min?1 and tidal volume of 8 ml kg?1. The rates of HR, MAP, SpO2, MEP 1 and MEP 2 values were recorded before the induction. After the induction, intubation, PN formation, and positioning of the patient 3., 6., 9., 15., 20. and after the completion of the pressure, while the patients were in the supine position, these parameters, EtCO2, and inspiratory isoflurane values were recorded. At the postoperative 5th, 10th, and 30th minutes, MEP 1, MEP 2, VAS, VDS, and the amount of metoklopramid administered were recorded. In the postoperative 24 hours, the scores of VDS scale, total amount of metoklopramid, and the time of administration were recorded.In conclusion, no statistically significant differences were found between the two groups that were applied low PN pressure (8-10 mmHg) and high PN pressure (13-15mmHg) for MEP. In the postoperative 12-24 hours, the rate of PONV was high in Group D. of these patients, 7 were young and female, which indicated PONV was more common in the young and female individuals.A statistically significant difference was found in the intragroup comparisons for MEP: During induction, in the right and left ears in both groups; after intubation, in the left ear in both groups; and in Group Y, in the right ear. These findings were supportive of the hypothesis that ventilation with a mask and volatile anesthetic agents increase MEP. After the patients in both groups were positioned, the values of MEP decreased in both the right and left ears.