Tip 1 diyabetli hastalarda Fas, Fas- LİGAND ve VDR FOKI gen polimorfizmlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of Fas, Fas-Ligand and VDR FOKI gene polymorphisms in patients with type 1 diabates.
  1. Tez No: 248978
  2. Yazar: SERAP BAYDUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ÇETİNKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tip 1 diyabet (T1D) patogenezinde, Fas yolağı, ß hücre apoptozis basamağında önemli rol oynamaktadır. Fas ve Fas-Ligand (FasL), beta hücre yüzeylerinde ve adacığı infiltre eden T hücrelerinin yüzeyinde bulunmaktadır. FasL hedef hücrede bulunan reseptörü Fas'a bağlandığında apoptozisi aktive etmektedir. Bunun dışında, D vitamininin immun sistemde potent bir modülatör olması, hücre diferensiyasyonu ve proliferasyonunda da görev alması nedeniyle, vitamin D yetmezliğinin de T1D patogenezinde rol aldığı düşünülmektedir. Vitamin D etkilerini vitamin D reseptörü (VDR) yoluyla göstermektedir. Bu çalışmada; T1D'li hastalarda Fas, Fas-L ve VDR FokI gen polimorfizmlerinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 85 T1D'li hasta ve 80 sağlıklı olgu alındı. Fas -670 A/G, FasL -843 C/T ve FokI gen polimorfizmleri PCR- restriction fragment length polymorphism (RFLP) metodu kullanılarak değerlendirilmiştir. T1D'li hastalar FAS -670 A/G gen polimorfizmi açısından kontrol grubuyla karşılaştırıldığında; genotip ve allel dağılımı açısından aralarında anlamlı fark saptanmamıştır (p= 0.62, p= 0.43). FASL -843 C/T gen polimorfizmi açısından ise; her iki grup arasında genotip dağılımının farklı olduğu (p= 0.024), CT genotipinin baskın olduğu, allel dağılımının ise benzer olduğu görülmüştür (p= 0.91). VDR FokI gen polimorfizmi açısından İki grup arasında genotip dağılımı ve allel sıklığı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı ( p= 0.006, p= 0.027). T1D' li hastalarda FF genotipinin baskın olduğu görüldü. Sonuç olarak, T1D'in Fas -670 A/G gen polimorfizmiyle ilişkili olmadığı, fakat FasL -843 C/T ve VDR FokI gen polimorfizmi ile ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fas and Fas- ligand (FasL) play a major role in beta cell apoptosis in the pathogenesis of type 1 diabetes. Fas and FasL exist in the cell membran of beta cells and T cells that infiltrate the langerhans islands. When FasL binds to its receptor Fas which exists in the target cell, beta cell apoptosis is induced. It is also thought that Vitamin D deficiency plays a role in the pathogenesis of type 1 diabetes, because it acts as an immunmodulatuar and plays a role in cell proliferation and differentiation. Vitamin D shows its acts via the vitamin D receptor (VDR).This study aims at evaluating the influence of Fas, Fas Land VDR FokI gene polymorphisms in type 1 diabetes. 85 patients with type 1 diabetes and 80 healthy controls were included in this study. The evaluation of genotype for Fas -670 A/G, FasL -843 C/T and FokI gene polymorphisms was performed using the PCR- restriction fragment length polymorphism (RFLP) method. The evaluation of Fas genotype and gene allele frequency did not show statistically significant differences between the patient and control group (p= 0.62, p= 0.43). When FASL -843 C/T genotype was significantly different in the patient group (p= 0.024), gene allele frequency was not different between the two groups (p= 0.91). The evaluation of VDR FokI genotype and gene allele frequency showed statistically significant differences between the patient and control group ( p= 0.006, p= 0.027). As a result, T1D is not associated with Fas -670 A/G gene polymorphism, but FasL -843 C/T ve VDR FokI gene polymorphisms were found to be associated with type 1 diabetes.