Laminektomilerde esmolol infüzyonunun intraoperatif ve postoperatif etkilerinin değerlendirilmesi
Laminektomilerde esmolol infüzyonunun intraoperatif ve postoperatif etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 248982
  2. Yazar: MEHMET ALİ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Laminektomilerde postoperatif ağrı kontrolünde rutin uygulanan yöntemlerden birisi intravenöz yoldan HKA ile tramadol uygulamasıdır. Esmolol laringoskopi veya entübasyona sekonder hemodinamik yanıtı baskılamaktadır. Bunun yanısıra son zamanlarda anestezik ve analjezik gereksinimini azalttığı bildirilmektedir. Bu çalışmamızda laminektomilerde operasyon süresince verilen esmolol infüzyonunun intraoperatif ve postoperatif hemodinamik etkilerini, intraoperatif anestezik gereksinimi ve postoperatif tramadol tüketimi üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık.Gereç ve Yöntem: Etik Kurul onayı ve olguların yazılı onayları alındıktan sonra çalışmaya laminektomi yapılması planlanan, yaşları 18-65 arasında değişen, ASA I-II grubu 60 hasta alındı. Hastalar rastgele 2 gruba ayrıldı:I. gruba, propofol+vekuronyum+fentanil (2 µg kg-1) + desfluran (%3-6) uygulanıp operasyon bitiminden 45 dakika önce postoperatif analjezi amacıyla 1 mg kg-1 iv. tramadol yapıldı. Operasyon bitiminde iv. hasta kontrollü analjezi(HKA) tramadol (100 cc izotonik içinde 500 mg tramadol, 0,2 mg kg-1 HKA bolus dozu, kilitli kalma süresi 15 dk) başlandı.II. gruba; propofol+vekuronyum+fentanil (2 µg kg-1) + desfluran (%3-6) uygulamasına ek olarak 500 µg kg-1dk-1 esmolol yüklemesini takiben 100-125 µg kg-1dk-1 esmolol infüzyonu başlandı. Operasyon bitiminden 45 dk önce postoperatif analjezi amacıyla 1 mg kg-1 iv. tramadol yapıldı. Operasyon bitiminde iv. HKA tramadol (100 cc izotonik içinde 500 mg tramadol, 0,2 mg kg-1 HKA bolus dozu, kilitli kalma süresi 15 dk ) başlandı.Tüm olgulara antiemetik olarak metoklopramid (10 mg) ampul iv. + deksametazon (8 mg) ampul yapıldı.Grupların intraoperatif sistolik, diastolik ve ortalama kan basınçları, kalp hızı ve end-tidal desfluran konsantrasyonu ile postoperatif sistolik ve diastolik kan basınçları, kalp hızı değerleri, ağrı (VAS) skorları, total tramadol tüketimi, sedasyon (Ramsey skalası) ve yan etkiler not edildi.Bulgular: Grupların demografik özellikleri, operasyon süreleri, intraoperatif ve postoperatif hemodinamik parametreleri, postoperatif sedasyon skorları, VAS skorları ve yan etkiler birbirine benzerdi. End-tidal desfluran konsantrasyonları grup II'de grup I'e oranla anlamlı derecede düşüktü. 24 saatlik total tramadol tüketimi grup I'de 231,77±110,81 mg, grup II'de 83,67±57,98 mg olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Administration of tramadol with intravenouse PCA is a routine process in postoperative pain relief after laminectomy. Esmolol attenuates the hemodynamic response to laryngoscopy and intubation. Also esmolol is reported to reduce the anesthetic and analgesic requirement. In this study, we aimed to evaluate the intraoperative and postoperative effects of esmolol infusion at laminectomy. And also we aimed to evaluate the effects of esmolol infusion on postoperative tramadol consumption.Material and Method: After approval of Faculty Ethical Commitee and patient consent, aged 18-65, ASA I-II, 60 patients who are undergoing laminectomy were included. Patients randomly divided into two groups:Group I patients were recieved propofol+vecuronium+fentanyl (2 µg kg-1)+ desflurane (%3-6) for general anesthesia and received 1 mg kg-1 iv. boluse tramadol for postoperative analgesia 45 minutes before the end of the operation. PCA tramadol iv. ( 500 mg tramadol in 100 cc isotonic saline, PCA demand dose 0.2 mg kg-1, 15 min. lockout time) was started after the operation.Group II patients were recieved propofol+vecuronium+fentanyl (2 µg kg-1)+ desflurane (%3-6) and 500 µg kg-1min-1 esmolol bolus followed by an esmolol infusion of 100-125 µg kg-1min-1 for general anesthesia. 1 mg kg-1 iv. boluse tramadol given for postoperative analgesia 45 minutes before the end of the operation and PCA tramadol iv. (500 mg tramadol in 100 cc isotonic saline, PCA demand dose 0.2 mg kg-1, 15 min. lockout time ) was started after the operation. Intravenouse PCA tramadol was started after the end of the operation. All patients were recieved metoklopramide (10 mg) and dexamethasone (8 mg) for antiemesis.Intraoperative systolic, diastolic and mean blood pressures, heart rate, and endtidal desflurane consantrations and postoperative systolic and diastolic blood pressures, pain (VAS) scores, sedation (Ramsey scores), total tramadol consumption and side effects were recorded.Results: Demografic data, operation times, hemodynamic parameters, sedation scores, VAS scores and side effects of the groups were similar. Total tramadol consumption was recorded as 231.77±110.81 mg in group I and 83.67±57.98 mg in group II for 24 hours.