Bozulmuş glikoz toleransı olanlarda koroner arter hastalığı yaygınlığı ve aortun elastik paremetreleri arasındaki ilişki
Coronary artery disease prevalance and relationshipe between aortic elastic parameters in people with impaired glucose tolerance.
  1. Tez No: 248988
  2. Yazar: SERKAN KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JÜLİDE YAĞMUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve AmaçDiyabetes mellitus Koroner Arter Hastalığı (KAH) için major bir risk faktörü olmakla birlikte, diyabete bağlı komplikasyonların açlık kan şekeri düzeyi normal iken başladığı bilinmektedir. Çalışmamızda bozulmuş glukoz toleransı (BGT) olan hastalarda KAH yaygınlığı ve ciddiyetini gösteren Gensini skoru ile aortik elastik paremetreler (Aortik distensibilite (AoD) ve Aortik strain(AoS) ) arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlandı.Materyal ve MetodlarÇalışmaya KAH ön tanısı ile koroner angiografi yapılan 39 (15 kadın /24 erkek ortalama yaş 61,7 ± 12,7 yıl) normal glikoz toleranslı (kontrol), 40 (10 kadın /30 erkek ortalama yaş 58 ± 11,6 yıl) BGT' li olmak üzere toplam 79 hasta alındı. Bu hastalara ekokardiyografi ile aortun elastik paremetreleri bakıldı. Koroner anjiyografi sonuçlarına göre Gensini skoru hesaplandı.SonuçlarHer iki grup, klinik ve demografik özellikler açısından (Ortalama yaş, hipertansiyon, vücut kitle indeksi, bel çevresi, sigara içimi) benzer bulundu.
Özet (Çeviri)
İntroduction and AimAlthough diabetes mellitus (DM) is a major risk factor for coronary artery disease (CAD), it is known that complications of DM begin while fasting blood glucose level is normal. In our study, we aimed to search relationship between aortic elastic parameters (aortic strain (AoS) and aortic distensibility (AoD)) and Gensini score which indicates prevalence and severity of CAD in patients with impaired glucose tolerance (IGT).Materials and Methods39 patients (15 females, 24 males, mean age 61.7+12.7 year) with normal glucose tolerance and 40 patients (10 females, 30 males, mean age 58+11.6 year) with IGT, totally 79 patients with coronary angiography for diagnosis of CAD were included in this study. Aortic elastic parameters were measured with echocardiography in these patients. Gensini score was calculated according to the results of coronary angiography.ResultsBoth groups, in terms of clinical and demografic characteristics (men age, hypertension, body mass index, waist circumference, smoking status) were smiliar.