Nekrotizan enterokolitte serum amiloid-a protein ve C5A serum düzeylerinin tani, takip ve prognozla ilişkisinin değerlendirilmesi
Determination of serum Amyloid-A and C5-A levels in the diagnosis, follow up and prognosis of necrotizing enterocolitis
- Tez No: 248990
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MANSUR TATLI
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Nekrotizan enterokolit (NEK), yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde yenidoğanların en önemli gastrointestinal acillerinden birisi ve mortalite- morbiditenin önde gelen sebeplerindendir. Bu nedenle, NEK erken tanı ve tedavisinde kullanılabilecek biyokimyasal belirteçler gereklidir. Bu amaçla NEK tanısı konulan hastalarda serum amiloid-a protein (SSA) ve kompleman C5a serum düzeyleri seri bir şekilde bakıldı. Hastalığın erken tanısında biyomarker olarak kullanılabilirliği, takip ve prognoza katkısının değerlendirilmesi ve hastalık süreci boyunca diğer sık kullanılan akut faz reaktanları (CRP, IL?6) ile karşılaştırılması amaçlandı.Metod: Gestasyonel haftaları ve kiloları birbirine denk olan preterm infantlar sağlıklı kontrol grubu (n=23), nekrotizan enterokolit (NEK) olan (n=22) hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubundan hayatlarının 3. Günü; NEK olan gruptan hastalık septomları başladığı gün (0. gün), 3.ve 7. gün serum amiloid-a protein, C5a, CRP, IL?6 serum düzeylerini ölçmek için kan alındı. Bulunan değerler kontrol ve NEK grubu arasında karşılaştırıldı.Bulgular: C5a, SSA, CRP, IL?6 NEK'li hastalarda kontrol grubuna göre belirgin olarak yükselmektedir (P0,05). Tüm parametreler incelendiğinde 0., 3., 7. günde perforasyonu göstermede sensitivite ve spesitivitesi en yüksek olan değişkenin C5a (cut off= 7,36-7,48, sensitivite % 88,9, spesivite %63,9, AUC=0,833; P=0,002) olduğu bulundu. Ölüme gidişi tahmin etmede en etkili değer NEK 3.gün C5a (cut off=7,35 ng/ml, %100, %63,2, AUC=0,855;P=0,003) olduğu bulundu.Sonuç: Nekrotizan enterokolitte cerrahi tedavi ihtiyacını ve ölüme gidişi değerlendirmede en etkili belirteç C5a'dır. Ancak yine de diğer parametrelerinde birlikte değerlendirilmesi duyarlılığı arttıracak, bu hastalık nedeniyle oluşabilecek ciddi morbiditeleri ve ölüm oranını azaltıcı önlemlerin zamanında alınmasına yol gösterecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: Necrotizing enterocolitis (NEC), is one of the most important gastrointestinal emergency and one of the leading causes of morbidity and mortality of infants caring in neonatal intensive care units. Therefore, useful biochemical markers are required in the early diagnosis and early intervention of NEC. For this purpose, serum amyloid-A protein (SSA) and C5a are used and assessed as biomarkers for the early diagnosis, monitoring, and prognosis of disease by looking at a series of theirserum levels, and compared with other more commonly used acute phase reactants (CRP, IL?6).Methods: Preterm infants, whose gestational age and weight were equivalent to each other, were grouped as healthy control group (n = 23), necrotizing enterocolitis (NEC) (n = 22) and enrolled in the study. Serum amyloid-a protein, C5a, CRP, IL?6 levels were measured, on the third day of life for the control group and on the starting day (0.day), 3th.and 7th days of NEC patients.