CO2 ile pnömoperitonyum oluşturulan hayvan modelinde melatoninin periton ve overlerdeki oksidatif stres üzerine etkisinin araştırılması
Effects of melatonin on oxidative stress of peritoneum and ovarian in pneumoperitoneum of rat induced by carbondioxide
- Tez No: 249024
- Danışmanlar: PROF. DR. M.TAMER MUNGAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı CO2 gazı ile pnömoperitonyum oluşturulan dişi ratlarda periton ve over dokusundaki serbest radikal düzeyleri ve hücresel değişiklikleri saptamak ve güçlü bir antioksidan olan melatoninin bu dokulardaki hasarı onarıcı etkisini araştırmaktı.Materyal ve Metot: Çalışmada 32 adet, ağırlığı 180-200 gram arasında değişen, Sprague-Dawley cinsi erişkin dişi rat kullanıldı. Deneye başlamadan önce toplam 32 rat, 4 gruba rastgele örnekleme yöntemi ile dağıtıldı.Grup I. Kontrol grubu (n=8)Grup II. Pnömoperitonyum grubu (Pp; n=8): 15 mmHg intraabdominal basınç sağlayacak şekilde 60 dk. boyunca CO2 insuflasyonu yapılarak pnömoperitonyum uygulandı.Grup III. Pnömoperitonyum + Melatonin grubu (Pp+MEL; n=8): 15 mmHg intraabdominal basınç sağlayacak şekilde 60 dk. boyunca CO2 insuflasyonu yapılarak pnömoperitonyum uygulandı. CO2 insuflasyonundan 10 dk. önce ve desuflasyondan hemen önce olmak üzere toplam 2 doz 20 mg/kg'dan intramusküler melatonin verildi.Grup IV. Melatonin grubu (MEL; n=8): 70 dk. arayla toplam 2 doz 20 mg/kg'dan intramusküler melatonin verildi.Grup II ve Grup III'teki ratlar abdominal desuflasyondan sonraki 30 dk. boyunca sol yanına yatırılarak dinlendirildi. Dinlenme peryodundan sonra periton ve overler eksize edildi.Çıkarılan periton dokusu iki eşit parçaya bölündü. İki overden biri ve peritonun bir parçası lipid peroksidasyon (MDA), indirgenmiş glutatyon (GSH) ve glutatyon peroksidaz (GSH-Px) değerlerini araştırmak için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine cellular changes and free radical levels within ovarian and peritoneum tissue in female rats with pneumoperitoneum induced by CO2.Materials and Methods: 32 adult female Sprague-Dawley rats weighing between 180 - 200 gr. were used in this study. 32 rats were divided into 4 groups using a random sampling method.Group I. Control group (n=8)Group II. Pneumoperitoneum group (Pp; n=8): pneumoperitoneum was developed by CO2 insufflation for 60 minutes and intra-abdominal pressure was built up to 15 mmHg.Group III. Pneumoperitoneum + Melatonin group (Pp + MEL; n=8): pneumoperitoneum was developed by insufflation for 60 minutes and intra-abdominal pressure was built up to 15 mmHg. Two doses of 20 mg/kg im melatonin were administered just before desufflation and 10 minutes before CO2 insufflation.Group IV. Melatonin group (MEL; n=8): Two doses of 20 mg/kg im melatonin were administered at 70 minute intervals.Rats in Group II and Group III were rested lying on left side for 30 minutes after abdominal desufflation. Peritoneum and ovaries were excised after resting period. The excised peritoneal tissue was minced into two equal sections. One of the ovaries and a section of excised peritoneum were utilized to study lipid peroxidation (MDA), reduced glutathione (GSH) and glutathione peroxidase (GSH-Px) levels. The other ovary and other half of peritoneum were used for histological analysis.Results: MDA levels in peritoneal and ovarian tissues, and inflammatory levels of mesothelial, submesothelial, muscle and ovarian tissue samples were found to be significantly higher in Pp group compared to the control group (p < 0.001), while GSH and GSH-Px levels were significantly decreased.