Basel II çerçevesinde KOBİ'lerin kredi riskinin ölçülmesi ve derecelendirme sorunsalı
Credit risk measurement of SMES in the Basel II framework and the problematic of rating
  1. Tez No: 249047
  2. Yazar: METİN KARGACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Basel Bankacılık Denetim Komitesi, yeni standartlar oluşturarak uluslararası bankacılık sistemine sağlamlık ve istikrar kazandırmayı hedeflemektedir. Komite'nin ilk standardı olan Sermaye Yeterliliği Uzlaşısı, uluslararası bankalar için risk ağırlıklı varlıklarına oranla %8'lik bir asgari sermaye oranı getirmiştir. 2004 yılında yayımlanan ve ilk uzlaşının yerini alan Yeni Sermaye Yeterliliği Uzlaşısı(Basel II) asgari sermaye oranını risk ağırlıklı varlıkların %8'i olarak korumuş ancak risk ağırlıklı varlıkların hesaplanması için yüksek risk hassasiyetli değişik yaklaşımlar ortaya koymuştur.Kredi riski ölçümünde kullanılan yeni yaklaşımların ortak bir yanı borçluları kredi değerliliklerine göre farklılaştırmaktır. Bu farklılaştırma kredi derecelendirme notlarıyla sağlanmaktadır. Borçluların kredi derecelendirme notlarının kredi fiyatını etkilemesi beklenmektedir. Çünkü banka, borçluların derecelendirme notları kötüleştikçe artan ve derecelendirme notları iyileştikçe azalan bir kredi riskiyle karşı karşıya kalacaktır ve asgari sermaye gereksinimini risk ağırlıklı varlıkların bir yüzdesi olarak hesaplamak, bankalar için risk arttıkça daha yüksek bir sermaye maliyetine neden olmaktadır.Banka kredileri özellikle KOBİ'ler için önemli bir finansman kaynağıdır. KOBİ'ler büyük işletmelere göre daha risklidir ve kredi risklerinin değerlendirilmesi büyük işletmelere göre daha zordur. Bu nedenle, KOBİ'ler uygun bir derecelendirme notuna sahip olabilmek için çaba sarf etmelidir.
Özet (Çeviri)
Basel Committee on Banking Supervision, aims to bring soundness and stability in the international banking system by establishing new standards. Capital Adequacy Accord, the first standard of the Committee, brought a minimum capital ratio of %8 to risk weighted assets for the international banks. The New Capital Adequacy Accord(Basel II) which was published in 2004 and replaced the first accord, kept the minimum capital ratio as %8 of risk weighted assets but introduced different approaches with a high risk sensitivity to calculate the risk weighted assets.A common side of the new approaches for credit risk measurement is to discriminate the obligors according to credit worthiness. The discrimination of obligors is provided through credit ratings. It is expected that credit ratings of obligors will affect the credit price. Because the bank will face an increasing credit risk as the ratings worsen and a decreasing credit risk as the ratings improve and to calculate the minimum capital requirement as a percentage of risk weighted assets causes a higher capital cost for banks when the risk increase.Bank credits is an important financial source for the firms, especially for small and medium-sized enterprises(SME). Risk characteristics of SMEs make them more risky and their credit risk assessment more difficult in comparison with large firms. Therefore, SMEs should make an effort to have an appropriate rating.