İş güvencesizliği karşısında işçilerin kolektif tepkileri
The collective reactions of workers towards to job insecurity
  1. Tez No: 249048
  2. Yazar: ESER SANDIKCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
1970'lerde yaşanan küresel ekonomik krizin ardından tüm dünyada neo liberal politikaların hayata geçirilmesi ile birlikte, emek piyasasına yönelik uygulamalar çalışanlar açısından iş güvencesizliği sorununu gündeme getirmiştir Dünyada ve ülkemizde her geçen gün iş güvencesinden yoksun olarak çalışanların sayısı artmaktadır. İş güvencesizliği, çalışanların yaşadığı işsizlik kaygısını ifade etmekte ve işsizliğin yarattığı sosyal ve psikolojik sonuçların çalışanlar tarafından da yaşanmasına neden olmaktadır. İşçiler üzerinde son derece ağır sonuçları olan iş güvencesizliği karşısında, işçilerin çok farklı tepkileri söz konusudur. İşçiler kimi zaman iş güvencesizliği karşısında kaçınma tepkileri sergilerken, kimi zamanlarda bireysel ve kolektif düzeyde tepkiler sunmaktadır. İş güvencesiz çalışma koşullarının işçilerin sınıf bilincinin önemli bir unsuru olan kolektif davranış üzerinde olumsuz etkileri söz konusudur. Metal ve tekstil sektöründe çalışan sendikalı ve sendikasız işçiler üzerine yapılan bu çalışmada, işçilerin iş güvencesizliği düzeylerinin, cinsiyetlerinin, sendikalı olmalarının, çalıştıkları sektörün ve yaşlarının iş güvencesizliğine yönelik kolektif davranışlar sergilemeleri üzerindeki etkileri ile birlikte işçilerin iş güvencesizliği karşısında kolektif davranış sergilemelerine yol açan sosyal psikolojik süreçler araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the global economic crisis in 1970s, with the realization of the neo liberal policies in the entire world, applications towards the labor market made the job insecurity problem of workers a current issue. In the world and in our country, the number of workers without job security increases. Job insecurity represents the workers? fear of unemployment and causes the workers to be affected by the social and psychological results created by unemployment. Workers have very different reactions towards the job insecurity that has extremely severe consequences on the workers. Workers sometimes show avoidance towards job insecurity, and sometimes exhibit responses that are at individual and collective level. Working conditions without job security have adverse effects on the collective behavior of workers, which is an important factor of workers? class conciousnes. In this study, done on the workers with and without union membership and working in metal and textile area, the effect of workers? job insecurity levels, gender, being a union member, working area and age on their exhibition of collective behaviors towards job insecurity and the social and psychological processes that cause workers to behave collectively towards job insecurity are investigated.