Teknostres ve iş güvencesizliği ilişkisine yönelik bir uygulama
A study for the relationship between technostress and business insecurity
  1. Tez No: 536953
  2. Yazar: OĞUZHAN KAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA LORCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İş dünyası, teknolojik gelişmeleri yakından takip etmekte ve fayda sağlayabilecek teknolojileri büyük yatırımlar yaparak işlerine hızlı bir şekilde adapte etmektedir. Bankacılık sektörü de teknolojinin yoğun olarak kullanıldığı ve hızlı bir şekilde dijitalleşen bir sektördür. Banka çalışanları da sektördeki değişimlere ayak uydurabilmek için işlerinde kullandıkları teknolojilere hakim olmak zorundadır. Teknolojinin sürekli değişmesi ve gelişmesine bağlı olarak çalışanlar, işlerinde kullandıkları teknolojilere ait bilgilerini güncel tutmak için yüksek performans ile uzun saatler boyunca çalışma, sürekli öğrenme ve gelişme gibi zorlu çalışma koşullarıyla karşı karşıya kaldıklarından üzerlerindeki baskı da artmaktadır. Ortaya çıkan bu baskı sonucunda, çalışanlar teknostrese maruz kalmaktadır. Bankacılık sektöründe kullanılan teknolojiler ile birçok iş, hızlı ve kolay bir şekilde yapılabildiğinden, banka çalışanı ve şube sayıları da azalmaktadır. Çalışanlar da oluşan bu belirsizlik ortamında işlerine devam edip edemeyeceklerine dair duydukları kaygılar sonucunda iş güvencesizliği yaşamaktadırlar. Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de bankacılık sektöründe çalışanların maruz kalabilecekleri teknostres ve yaşayabilecekleri iş güvencesizliği arasında ortaya çıkabilecek ilişkileri belirlemek ve bu ilişkilerin doğurabileceği etkileri göz önüne alarak banka çalışanlarının karşılaşacakları olumsuz durumlar karşısında nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine dair öneriler sunmaktır. Bu amaç doğrultusunda, ilk bölümde, teknolojinin insan hayatına etkileri tarihsel süreç göz önüne alınarak anlatılmış ve teknostres kavramı ayrıntılı olarak açıklanmıştır. İkinci bölümde ise iş güvencesizliği kavramı, modelleri ve sonuçları detaylı biçimde anlatılmıştır. Son bölümde ise banka şubelerinde çalışan personellerden toplanan veriler, parametrik veya parametrik olmayan tek değişkenli istatistik testler ve yapısal eşitlik modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; teknostresin alt boyutlarından olan tekno-işgal, tekno-belirsizlik ve tekno-karmaşıklığın iş güvencesizliğini arttırdığı, tekno-iş güvencesizliği ve tekno-aşırı yük boyutlarının ise iş güvencesizliğini azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The business world closely follows technological developments and rapidly adopts the technologies that can benefit by making great investments. The banking sector is also a technology that is used intensively and is rapidly digitalizing. In order to keep up with the changes in the sector, the Bank's employees have to master the technologies they use in their work. Due to the continuous change and development of technology, employees are exposed to harsh working conditions such as long hours of work, continuous learning and development to keep their knowledge of the technologies they use in their work up to date, and the pressure on them is increasing. As a result of this pressure, employees are exposed to technostress. The number of bank employees and branches are also decreasing since many jobs can be done quickly and easily with the technologies used in the banking sector. Employees experience job insecurity as a result of their concerns about whether they can continue their work in this uncertain environment. The purpose of this research; of employees in the banking sector in Turkey is to provide recommendations that should be followed how to respond to the exposure can technostress and can live to determine the relationships that may arise between job insecurity and the impact that may result from this relationship adverse situations they will encounter the employees of the bank, taking into account due to this situation. For this purpose, in the first chapter, the effects of technology on human life have been explained taking the historical process into consideration and the concept of technostress is explained in detail. In the second part, the concept, models and results of job insecurity are explained in detail. In the last section, data collected from personnel working in bank branches were analyzed by using parametric or nonparametric univariate statistical tests and structural equation model. As a result of the analysis; It was determined that techno-invasion, techno-uncertainty and techno-complexity, which are sub-dimensions of technostress, increased job insecurity, and techno-insecurity and techno-overload increase job insecurity.