The effect of teaching proficiency through reading and storytelling (TPRS) method on the oral performance of young learners
TPRS dil öğretim metodunun çocukların sözlü anlatım becerisine etkisi
  1. Tez No: 497931
  2. Yazar: GÜLTEN YILDIZ AKYÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İspanyolca öğretmeni olan Blaine Ray, 90lı yıllarda dili akıcı konuşan öğrenciler yetiştirmek amacıyla bir yöntem geliştirmiştir. Yabancı dil öğrenenlerin çoğu için, İngilizce konuşma becerisinde yeterliliğe sahip olmak mühimdir. Sözlü beceriyi geliştirmek adına dil öğrenme kitaplarında çok sayıda teknik ve aktivite önerilmiştir. Blaine Ray amacına ulaşmak için tüm fiziksel tepki yöntemi ile hikaye anlatım tekniğinden oluşan bir bileşeni kullanmıştır. Dil öğretim aracı olarak, hikaye anlatım tekniği hem eğlencelidir hem de etkilidir. Öğrencilerin iletişim becerilerini geliştirir (Mokhtar, 2011). Bu çalışmanın amacı“okuma ve hikaye anlatma yoluyla yeterlik kazandırma (TPRS)”yönteminin, çocukların sözlü becerilerine olan etkisini ve derste öğrenilen konuyu uzun süre hatırlama üzerine etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Yarı- deneysel bir çalışmadır. Katılımcılar, Balıkesir Burhan Erdayı İlkokulu 4. sınıf öğrencileridir. Veriler, 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı'nın ilk döneminde toplanmıştır. 178 kişilik kontrol grubunu örneklemesi için 30 öğrenci, 134 kişiden oluşan deney grubunu örneklemesi için 30 öğrenci olmak üzere, toplam 60 katılımcıyı içeren bir çalışmadır. Kontrol grubunda dersler İletişimsel Dil Öğretim yöntemi (CLT) ve Dilbilgisi-Çeviri yöntemi (GTM) ile işlenirken, deney grubunda TPRS yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, bir çeşit konuşma oyunu kullanılmıştır ve katılımcıların sözlü ifadeleri ses kayıt cihazı kullanılarak kaydedilmiştir. Her konu, dersin işlendiği haftayı takip eden derste değerlendirilmiş ve elde edilen ses kayıtları anlık son-test verisi olarak kullanılmıştır. Ve her konu için ayrı ayrı, işlendiği haftadan 4 hafta sonra tekrar son-test yapılmıştır ve sonuçlar gecikmeli son-test verisi olarak değerlendirilmiştir. Veri analizi, tekrarlanan ölçümler için MANOVA program kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, ilk hafta sonuçlarına göre her iki grupta da -deney grubunda daha yüksek değerlerde olmak üzere- artış gözlenmiştir. Fakat, aradan 4 hafta geçtikten sonra yapılan gecikmeli son-test sonuçları kıyaslandığında, öğrenilen bilgilerin kalıcılığı açısından, deney grubu açık ara farkla kontrol grubunu geçmiştir. Hatta, kontrol grubunun başarısı, dersten hemen sonra yapılan ölçümlerle kıyaslandığında düşüş göstermiştir. Çalışmanın neticesinde yabancı dil öğretmenlerine, kalıcı öğrenme ve sözlü beceri için, hikaye yardımıyla yaparak öğrenmeye imkan veren TPRS yöntemini kullanmaları tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A Spanish teacher, Blaine Ray, developed a method with the intention of raising fluent speaker-students in the 90s. The proficiency of speaking skill in English is crucial for most of the foreign language learners. Numerous techniques and activities have been recommended in language learning books for the sake of developing oral performance. Blaine Ray used the combination of Total Physical Response (TPR) and storytelling technique to reach his goal. As a language teaching tool, storytelling is both fun and effective. It enhances communication skills of the learners (Mokhtar, et al., 2011). The aim of this study is to search the effect of using Teaching Proficiency Through Reading and Storytelling (TPRS) method on oral performances of young learners and whether it is effective in long-term retention. This is a quasi-experimental research. The participants of the study were the fourth-grade students of Burhan Erdayı Primary School in Balıkesir, Turkey. The data were collected in the first term of 2017 – 2018 School Year. The study includes 60 participants in total: There were 30 students used as the sample out of the 178-person control group, and another group of 30 students used as the sample of the experimental group – which includes 134 participants indeed. While the control group was taught using the mixture of Communicative Language Teaching (CLT) and GrammarTranslation Method (GTM), the experimental group was taught using TPRS method. As the data collecting instrument, a kind of speaking game was used and the utterances of the participants were recorded using a voice-recorder device. Each topic was evaluated after the following week of the course and the data were kept as immediate post-test results. And, each topic was evaluated separately after 4 weeks from the lesson time. Those data were recorded as delayed post-test results. The data were analyzed by using MANOVA for repeated measures. As a result, when the immediate post-test results were taken in consideration, success is observed in both groups – the experimental group had higher scores. However, when delayed post-test results – which were gathered after 4 weeks – were compared, in terms of retaining the topics, the experimental group outperformed the control group. Moreover, the scores of the control group decreased when they were compared with the immediate post-test results. At the end of the study, for permanent learning and oral proficiency, foreign language teachers are recommended using TPRS method, which gives a chance to learning by practicing with the aid of storytelling.