İlköğretim I. Kademe öğretmenlerinin yansıtıcı düşünceye yönelik bakış açıları
The views of first stage teachers of primary education towards reflective thinking
  1. Tez No: 249164
  2. Yazar: SİBEL ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Araştırmanın genel amacı, İlköğretim I. Kademe öğretmenlerinin yansıtıcı düşünce üzerine bakış açılarını belirlemektir. Betimsel nitelikteki bu çalışma öğretmenlerle yapılan görüşmeler ve ölçek olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Araştırmanın birinci aşamasında veri toplama aracı olarak görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu aşamada Çanakkale il merkezinde bulunan 4 ilköğretim okulunda I. Kademede görev yapmakta olan 30 öğretmenle görüşülmüş ve görüşmelerden elde edilen veriler Grounded Teori yaklaşımı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda elde edilen bulgulardan yola çıkılarak daha fazla örnekleme ulaşmak, araştırmanın geçerliğini ve güvenirliğini artırmak amacıyla ölçek hazırlanmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması olan ölçek Çanakkale il merkezinde görev yapmakta olan 134 ilköğretim I. Kademe öğretmenine uygulanmıştır. Yapılan ölçek sonucunda elde edilen veriler SPSS paket program kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçek yoluyla toplanan veriler; frekans ve yüzde hesaplamaları ile analiz edilmiştir. Öğretmenlerin görüşleri arasında; cinsiyet, eğitim durumu, meslekteki hizmet yılı, okutulan sınıf düzeyi değişkenlerine göre anlamlı bir fark olup olmadığı, istatistiksel testler ile sınanmıştır. Elde edilen bulgular, tablolar halinde sunularak yorumlanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında elde edilen bulguların analizi sonucunda ?Öğretmenlerin Yansıtıcı Düşünce Üzerine Görüşleri? ve ?Öğretmenlerin ÖğrenmeÖğretme Sürecinde Yansıtıcı Düşüncenin Kullanılması Üzerine Bakış Açıları? olmak üzere iki kategori oluşmuştur. Görüşmelerden elde edilen veriler öğretmenlerin yansıtıcı düşünceyi kavram olarak bilmediklerini ancak, eleştirel düşünce ve problem çözme boyutlarıyla farkında olmadan da olsa kullandıklarını göstermektedir. Bu durum, öğretmenlerin yansıtıcı düşünceyi bilinçsiz olarak kullandıklarını göstermektedir. Buradan hareketle, öğretmenlerin profesyonel gelişimlerini sağlayabilmeleri ve yansıtıcı düşünceyi öğrenme-öğretme sürecinde etkili ve sistemli bir şekilde kullanabilmeleri için bu alanda hizmet içi ve hizmet öncesi eğitime ihtiyaç duyulmaktadır. Öğretmen görüşmelerinin geçerliğini ve güvenirliğini artırmak amacıyla hazırlanan ölçek sonucunda elde edilen bulgularla görüşmelerden elde edilen bulguların birbirini desteklediği görülmektedir. Bununla beraber, İlköğretim I. Kademe öğretmenlerinin öğrenme-öğretme sürecinde yansıtıcı düşünceyi uygulamaları hakkındaki görüşleri arasında cinsiyet, eğitim durumu ve görev yaptığı sınıf düzeyi değişkenlerine göre farklılık bulunmazken, meslekteki hizmet yılı değişkenine göre anlamlı farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The general aim of the research is to determine the views of first stage teachers of primary education towards reflective thinking. This study, which is a scientific one, is consisted of two stages which are teacher interwiews and criterion. At the first stage of the research an interview technique was used as a tool for collecting data. At this stage thirty teachers working at first step at four different school at the center of Çanakkale were interviews was analysed by using Grounded Theory method. As regards the findings obtained at the end of this analysis, a scale was prepared with an aim to reach more samples and increase the validity and the reliability of the research. The scale which is the second stage of the research was applied to 134 primary education first stage teachers working at the center of Çanakkale. The data collected as a result of the center of Çanakkale. The data collected as a result of the criterion was analysed by using SPSS. The data collected through the criterion, was analysed by frequency and percent calculations. Whether there is a significant difference among the views of the teachers according to the difference of their sexes, educations, service years at their jobs and level of class they are educating were tested by statistical tests. The findings obtained were interpreted by being presented as tables. As a result of analyse the findings obtained at the first stage of the research, two different categories have been developed, which are ?Views of the Teachers on Reflecive Thinking? and ?Views of the Teachers on Using Reflective Thinking in the Learning-Teaching Process?. It is observed that the theachers do not know reflective thinking as a term but they use it with critical thinking and solving problem dimension unconciously. This situation shows that the teachers use the reflective thinking unconciously. Thus, in-service and pre-service training are needed in this issue so that the theachers can gain their Professional development and use reflective thinking in the learning-teaching process efficiently and systematically. It is observed that the findings obtained at the end of the criterion prepared to increase the validity and reliability of teacher interviews and the findings obtained from the interviews support each other. Besides, while no difference was found among the views of teachers about reflective thinking according to their genders, educational condition and level of the class they are educating, significant difference was found according to their service years in the job.